Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Nosit „kila navíc“ obtěžuje

Česko

JAK TO VIDÍ...

Procházím se městem a jsem pod palbou spousty informací – Velké slevy! Dnes nové zboží! Novinka! U metra mě přímo praštila do očí cedule Přebývají vám nějaká kila? Poradíme vám, jak rychle zhubnout! Tenhle nápis mne vysloveně rozesmál. Dřív se říkalo „udržovat štíhlou linii“, dnes se inzeruje, „jak rychle zhubnout“. Uběhla jedna generace – a v hubnutí se projevuje nový trend: nikoli udržovat, co je hezké, zdravé a funkční, ale opravovat důsledky toho, co hezké, zdravé a funkční už dávno není: náš hektický životní styl.

Obezita je těžký úděl. Pokud člověk postupně nashromáždí batoh tuku, který v některých případech váží stejně jako výbava na puťák po horách, začne cítit hlavně fyzickou únavu. Bolí ho záda, nosné klouby, potí se, je dušný, buší mu srdce. Běžné denní aktivity začnou být čím dál těžší. Navíc se přidává psychické utrpení a pocit vydělenosti.

Opovržení, které čte obézní z pohledů cizích a ještě více nejbližších lidí, postranní pohledy do jeho talíře a mnohdy, zvláště u dětí, které dokážou být otevřeně kruté, i šikana.

Pokud věci došly takto daleko, hledá obézní pomoc kdekoli.

Bohužel, i někteří lékaři dokážou být krutí a řeknou: no, to se nedivte, že vám je špatně, musíte zhubnout. Ale jak? Běžná odpověď laické i odborné veřejnosti zní – držte dietu.

Stačí to?

Obezita je důsledkem mnoha faktorů, ze kterých chci zmínit čtyři hlavní: genetické dispozice (ty musíme vzít na vědomí jako doživotní a přizpůsobit jim svůj životní styl), psychika, pohybová aktivita a stravovací zvyklosti. Zejména u těch drobných a počínajících „kil tuku“ je to hlavně nedostatek pohybu a stres, často řešený alkoholem, které se podepisují na linii v pase. Kdo „přibral“, sám nejlépe ví proč. Amusí být schopen si to uvědomit a tímto směrem napřít své úsilí. Přibrala-li jsem po rozvodu nebo po úraze, nebude dietní opatření tím pravým řešením.

Musím dát do pořádku to, co změnu k horšímu vyvolalo. Zamyslet se, porozumět sám sobě a uvěřit, že to jde a dokážu to. Nemám čas se najíst? Tak si ho udělám. Nemám čas chodit po večerech běhat nebo cvičit? Chvíli zauvažuji, kde se mohu pohybovat v čase, který mám. Udělám si čas na jakýkoli pohyb – chůze místo autobusu, schody místo výtahu, batoh na záda a každodenní výlet do obchodu místo deseti tašek v autě jednou týdně.

Rychlá řešení, která nám reklamy nabízejí, mají v sobě jednu past. Nedojde ke změně příčin, ale zamaskují se důsledky. A za nějaký čas se problémy nahromadí tak, že pod nimi klesáme. Jak pod tím batohem tuku, který jsme nepozorovaně nabrali. Takže zpátky ke kořenům – udržujme si štíhlou linii. Denně a s respektem k sobě a svému tělu i duši. A pokud už nám naše tělo „vyklouzlo“ z kontroly, poraďme se s důvěrou s obezitologem.

O autorovi| KATEŘINA CAJTHAMLOVÁ, Autorka je lékařka

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...