Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Nová data: poplatky fungují

Česko

Lidé si levné léky kupují a méně chodí k lékaři. Pojišťovnám tím šetří na drahou léčbu

PRAHA Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek musí na všech frontách hájit regulační poplatky zavedené od letoška ve zdravotnictví. Kromě levicové opozice chtějí zásadní změny v systému regulačních plateb (30 korun za vyšetření od lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den pobytu v nemocnici a 90 korun za využití pohotovosti) i menší koaliční strany, protestují pacientské organizace či zástupci hendikepovaných osob.

Přitom se alespoň podle prvních signálů zdá, že poplatky skutečně plní svůj účel a ušetří zdravotním pojišťovnám miliardy korun na výdajích za levné léky či za návštěvu lékaře, která vlastně nebyla ani nutná.

První data za leden naznačují, že se Julínkovy předpoklady o až čtyřmiliardové roční úspoře mohou naplnit. V lékárnách znatelně ubylo pacientů s recepty. V porovnání s loňskem si lidé mnohem častěji kupují léčiva za hotové.

Třeba u nejběžnějších léků na tlumení bolesti a teplot poklesl poměr počtu balení vydaných na předpis proti přímo prodaným z více než 30 procent (u ibuprofenu) a 12 procent (u paralenu 500) na asi pět procent, resp. méně než jedno procento.

Lidem se už totiž nevyplatí si je na recept brát. Za paralen zaplatí v lékárně necelých 10 korun. Za recept ale třikrát tolik, přičemž dalších 30 korun nejspíš budou muset dát i lékaři za vyšetření, které by mělo vydání receptu předcházet.

Podle Jiřího Roda z tiskového odboru Všeobecné zdravotní pojišťovny je takových preparátů, jejichž úhrada je nižší než 60 korun, přesně 1275. „V maximálních možných nákladech za rok 2007 to představuje částku zhruba 1,6 miliardy korun,“ odhadl orientačně Rod horní hranici úspory VZP.

Ušetřené peníze bude moci pojišťovna investovat do moderní léčby závažných chorob.

„V nákladech na levné léky je po zavedení regulačních poplatků reálné ušetřit zhruba miliardu až miliardu a půl. Bude ale záležet na tom, jak se nové situaci přizpůsobí chování pacientů i lékařů,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Znatelně poklesl i počet pacientů ošetřených v ordinacích. Například společnost MEDICON, která provozuje mj. největší pražskou polikliniku na Budějovické ulici, zaznamenala v lednu meziroční pokles vytíženosti svých ordinací v průměru o téměř sedm procent. Na samotné poliklinice ale až o 12 procent.

„Podle dosud známých údajů se zavedení regulačních poplatků jeví jako více než obhajitelné. Lednová čísla jsou dokonce až moc skvělá, abychom je mohli brát za bernou minci,“ brzdí optimismus Cikrt. „Všechny podklady, které máme k dispozici, naznačují, že efekt to přineslo. K poklesu čerpání péče došlo ve všech segmentech. Teď je otázka, jak bude ten efekt hluboký a jak dlouho vydrží.“

I zastánci poplatků totiž říkají: po dvou měsících je na zevrubnější hodnocení stále příliš brzy. Fundované analýzy bude podle nich možné zpracovat nejdříve po půlroce od zavedení poplatků. Lednová data mohou být zkreslená například tím, že se lidé v prosinci léky raději předzásobili.

***

„Lednová čísla jsou dokonce až moc skvělá, než abychom je mohli brát za bernou minci“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!