Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Nová finta, jak „ukrást“ PIN

Česko

Zloději vymysleli nový trik, jak získat informace o cizí kartě a na jejich základě vybrat z účtu peníze. Odhalit jej je téměř nemožné.

PRAHA Zakrýt číselnou klávesnici při výběru z bankomatu už nemusí stačit na to, aby klient banky ochránil svoje peníze. Obecně známý trik zlodějů s nainstalovanou kamerou, která snímá PIN kód právě ve chvíli, kdy zákazník vybírá svoje peníze, je překonán.

Podvodníci vyvinuli mnohem lepší způsob, který nemá laik šanci dopředu rozpoznat. A mají úspěch. Policie hlásí za letošní rok masivní nárůst zneužití bankomatů. Pro srovnání: za rok 2006 to bylo patnáct případu. Letos už policie do září zaznamenala takových případů 54. Tedy nárůst o více než 300 procent. „Výrazným způsobem narostl počet tzv. skimmování platebních karet zejména v Praze a Středočeském kraji. V Praze vzrostl počet případů z 9 na 28,“ řekl policejní mluvčí Roman Skřepek

Finta, která se do Česka dostala z Rakouska, je jednoduchá. Podvodníci nasadí na číselnou klávesnici svoji, falešnou. Od té skutečné je téměř k nerozeznání. PIN, který klient zadává, je přes falešnou desku zaznamenán. V některých případech mohou být takto nelegálně získaná data přenášena pomocí mobilního telefonu na jiné místo. Aby mohli zloději z účtu odčerpat peníze, potřebují ještě jeden údaj - záznam z magnetického proužku, který je na každé platební kartě. Ten mohou získat již starým způsobem - nasadí na čtečku karet falešný nástavec.

Česká spořitelna už zaznamenala jeden takový případ, kdy zloději nainstalovali falešnou klávesnici i čtečku. Na svoje bankomaty už začala instalovat ochranu. Klient banky ji rozpozná celkem snadno. Otvor pro čtečku je opatřen jasně zeleným plastovým krytem. „Klientům doporučujeme, aby byli při používání bankomatů obezřetní. Pokud narazí na něco, co se jim zdá podezřelé, radíme bankomat nepoužívat a v ideálním případě uvědomit policii i banku,“ řekla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Také Raiffeisenbank už nainstalovala téměř na všech svých bankomatech ochranu. Na bankomatech eBanky, kterou koupila, však zatím taková ochrana není a teprve se s její instalací začalo. Za poslední rok tak zaznamenali na těchto zařízeních dva pokusy o zneužití.

Také ČSOB ujišťuje, že má ochranu na všech svých bankomatech. „Je to už známá metoda, ochranu máme už rok. Za tu dobu jsme nezaznamenali jediný případ zneužití,“ říká mluvčí ČSOB Tomáš Kopecký. Na rozdíl od bankomatů České spořitelny, není zabezpečení u přístrojů ČSOB na první pohled vidět.

Banky také začaly s ochranou platebních karet. Řada z nich už je opatřená čipem, jehož zneužití je obtížnější než u magnetického proužku. Bohužel je stále ještě hodně bankomatů, které neumějí čip rozpoznat.

Policie má pro klienty bank několik rad, jak se bránit zneužití. Lidé by měli věnovat zvýšenou pozornost nejen místu, kde peníze vybírají, ale také bezprostřednímu okolí. Tedy rozhlížet se a všímat si podezřelých lidí, kteří se pohybují v okolí bankomatu delší dobu. Klient banky by si také měl pečlivě prohlédnout bankomat, jestli na něm nejsou konstrukční změny.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...