Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová naděje pro sítě třetí generace

Česko

V souvislosti s příchodem iPhonu se začalo opět diskutovat o zprovoznění sítí třetí generace. Každý operátor zaujal odlišný postoj. V rozšiřování sítí třetí generace (UMTS) zaostáváme nejenom za západní Evropou, ale i za Slovenskem. Už dlouho se mluví o tom, že čeští operátoři po pohlcení nadnárodními koncerny zanedbávají svůj rozvoj v oblasti datových přenosů. Teprve příchod iPhonu vedl k jasnějším vyjádřením o budoucím vývoji.

O2: 3G je naše výhoda Při zahájení prodeje iPhonu 3G nezapomněl nejstarší operátor připomenout, že jedině v jeho síti budete moci naplno využít všech jeho možností. Činil tak dokonce i inzeráty přes celou plochu prodejny na Národní třídě, kde se lidí ve frontě před prodejnou T-Mobilu ptal, proč stojí právě tady. Nikde se však už nechlubil tím, že 3G v jeho síti najdete jen v Praze, Brně a části Karlových Varů. Toho tedy využil T-Mobile na svou obranu a pochlubil se daleko lepším pokrytím EDGE, než jaké má O2.

Zdá se však, že v této „bouři ve sklenici vody“ bude mít poslední slovo O2. V tiskové zprávě se totiž zavázal, že do dvou let pokryje signálem UMTS sedmdesát procent populace, což znamená dvacet až třicet největších měst Česka. S výstavbou by se mělo začít příští rok na jaře a jako první se dočkají obyvatelé Ostravy a Plzně.

T-Mobile: přichází LTE Pod tlakem okolností a stále sílící palby otázek na rozvoj datových technologií se nakonec podařilo získat i vyjádření T-Mobilu. To však příliš optimismu nepřináší, protože by dalo shrnout do jedné věty: na 3G zapomeňte. „Klasickou síť třetí generace zavádět nehodláme. V tuto chvíli by šlo z našeho pohledu o krátkodobou, nevýhodnou investici. Celá skupina T-Mobile chce v budoucnosti zavést technologii LTE, která nabízí dlouhodobý potenciál rozvoje,“ uvedla k situaci mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. O LTE (Long Term Evolution) se hovoří jako o plnohodnotné síti čtvrté generace, která má svými parametry definitivně smazat rozdíl mezi mobilním a pevným připojením. Rychlost stahování má dosáhnout až 300 Mbit/s, doba odezvy pak nemá přesáhnout deset milisekund. Taková síť však vyžaduje vybudování nové infrastruktury, stejně tak jako příchod zařízení, která s ní budou schopna spolupracovat. A protože je podle zástupců T-Mobilu „předčasné mluvit o časových horizontech“, dá se předpokládat, že na praktické využití si v našich podmínkách ještě několik let počkáme.

Vodafone: váhavý střelec Licencí pro provozování sítí třetí generace disponuje i nejmenší a nejmladší český operátor – Vodafone. Ten však každoročně žádal o odklad s plněním licenčních podmínek, které mu přikazují pokrýt signálem Prahu.

Podle posledních vyjádření však Vodafone o tento odklad znovu žádat nehodlá – je tak vysoce pravděpodobné, že už v lednu 2009 spustí 3G síť na území Prahy. Dá se však předpokládat, že se žádného dalšího rozvoje nedočkáme.

Nejistá budoucnost Přestože podle analytiků leží budoucnost mobilních sítí právě v rychlých přenosech dat, a ne v hlasových službách, operátorům se do nákladného budování sítí třetí generace moc nechce. Byť jsme se tedy dočkali z jejich strany zatím jen nejrůznějších slibů a vyjádření, přesto je třeba být vděčný především iPhonu za to, že dokázal už několik let stagnující situaci posunout zase o kousek dále.

O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je šéfredaktorem časopisu Svět mobilů

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?
Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten...