Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Nová pražská pevnost

Česko

  11:46
PRAHA - Vysoké zdi. Dvojité ploty. Neprůstřelná skla. Tisíce požárních hlásičů, bezpečnostních kamer a nekompromisní ostraha. Takto svou redakci bude bránit rádio, které šíří informace i do těch míst na světě, kde to může být stávajícím politickým režimům nepříjemné - Svobodná Evropa. Tu totiž v nejbližších dnech čeká začátek „akce kulový blesk“. Bude se stěhovat do nového sídla na Prahu 10 - Hagibor.

Nové sídlo Rádia Svobodná Evropa - Hagibor na Praze 10 foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Současné sídlo stanice v budově bývalého Federálního shromáždění v blízkosti horní části Václavského náměstí zdaleka nesplňuje bezpečnostní opatření - jako jeden ze symbolů spojenectví Evropy a USA je totiž potenciálním cílem teroristických útoků.

Než se člověk dostane přes bezpečnostní slupku budovy, uplyne bezmála deset minut. Už na vrátnici musíte projít citlivým detektorem kovů. „Pípají“ i náušnice. Procházíme branou. O pár metrů dál to samé - turnikety a bezpečnostní rámy. Nejpřekvapivější je však poslední dočasné „bezpečnostní opatření“ - modré igelitové návleky na boty. Až potom se dostanete do míst, odkud se ve 26 jazycích nepřetržitě vysílá do celého světa.

Budova má půdorys pravidelného čtverce o straně 63 metrů. V pěti nadzemních patrech se nacházejí špičkově vybavená studia a kanceláře, přičemž studia jsou vždy v rozích budovy tam, kde nejsou okna. V bočních částech budovy jsou rozlehlé kanceláře - v otevřených prostorách budou současně pracovat desítky lidí.

Srdcem budovy je prosklené atrium v jejím středu. Nachází se tu supermoderní „newsroom“. Přímo tady se budou scházet příspěvky od zpravodajů z celé planety. Atrium má otevřený prostor až po prosklenou střechu. Na redaktory tady dopadá denní světlo. „Rádio má vlastní dva generátory pro případ, že by vypadl proud. Ten druhý je tady proto, kdyby úplně v nejhorším případě vypadl i první generátor, což je ale prakticky nemožné,“ vysvětlují Julian Knapp a Luke Springer, kteří ve Svobodné Evropě pracují.

Podle nich by si rozhlasová stanice s vlastní dodávkou proudu vystačila tři dny. Na zpravodaje a redaktory, kteří holdují cigaretám, se při projektování nového sídla stanice myslelo opravdu velkolepě. „Tohle je terasa pro kuřáky,“ ukazuje mi s úsměvem Luke Springer střešní atrium velikosti heliportu.

Budovu pro Svobodnou Evropu stavěla dva roky podle návrhu architekta Jakuba Ciglera developerská společnost Orco. Ta nadále zůstává vlastníkem, rádio bude pouze dlouhodobým nájemcem na patnáct let s následující opcí na stejně dlouhou dobu. Stanice se bude stěhovat asi pět měsíců - po tu dobu bude vysílat současně z nového i starého sídla tak, aby bylo zachováno nepřetržité zpravodajství.