Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová šance pro „Špálovku“

Česko

Navzdory rozporům, které provázejí výsledky výběrového řízení na nového nájemce Galerie Václava Špály, zveřejnila včera společnost Semma své záměry s programem v této tradiční pražské výstavní síni.

PRAHA Nový nájemce pražské Galerie Václava Špály, agentura Semma s. r. o., chce podle svého prohlášení navázat na historii kdysi prestižní nekomerční galerie ze 60. let, kdy v ní působil například Jindřich Chalupecký, a také na kvalitní úroveň vedení galerie v 90. letech. Cílem je údajně dostat galerii na evropský standard, přivést do Prahy zahraniční umělce i publikum a nezapomínat na příležitosti pro mladé umělce.

Vítěz konkurzu vypsaného Prahou 1 zatím poskytuje „služby v oblasti Life marketingu, Promotional marketingu a vytváří komunikační kampaně při využití digitálních i klasických médií“. Smlouva o nájmu galerie ale mezi jiným výslovně upravuje užívání nebytových prostor pouze k nekomerčním činnostem, zakazuje prodej vystavených předmětů a organizaci prodejních výstav.

Sedm výstav v příštím roce

Prvním krokem nového nájemce je rekonstrukce, která má být ukončena do konce roku.

Provoz galerie by měla odstartovat výstava Image je na nic kurátora Pavla Humhala. Výstavní program příštího roku zahrnuje několik kurátorských tematických výstav se zahraniční účastí a prezentaci současné londýnské umělecké scény. Do síně se rovněž vrátí výstavy vítězů Ceny Jindřicha Chalupeckého. I s touto expozicí se v příštím roce uskuteční celkem sedm výstav. Za jejich koncepci a celý program je zodpovědná výstavní rada ve složení Pavel Humhal (předseda), Lenka Lindaurová, Vladimír Skrepl a Pavel Staněk.

Nejasná změna rozhodnutí

Zvenčí je jen těžko čitelné rozhodnutí radních Městské části Praha 1 o vítězi konkurzu. Odborná komise, kterou radní vyzvali k posouzení přihlášených projektů na pronájem a správu galerie (majitelem je Bytový podnik Prahy 1 v likvidaci), vybrala ze zájemců dva projekty občanských sdružení – reklamní agentury Semma (reprezentované Pavlem Humhalem) a Artlab 2007 (sdružení umělců, mezi nimiž je například Jiří David, a společnost Herbita). Zástupci finalistů měli šanci obhájit své programy na Radnici Prahy 1 před starostou, radními i členy kulturní komise. Na tomto sezení pak došlo k hlasování, z nějž vzešel v poměru 7:5 coby vítěz Artlab 2007. Na další schůzi radních se pak tři dny poté rozhodnutí zvrátilo a za vítěze řízení bylo označeno sdružení Semma.

Konkurenční Artlab nyní tvrdí, že radnice Prahy 1 se pro sdružení Semma rozhodla především nikoli na základě kvalitního výstavního programu, ale díky výrazně vyšší nabídce nájemného, jež dvakrát přesahovala základní finanční požadavek. Protesty umělců z Artlabu 2007 i členů odborné komise ovšem nebyly vyslyšeny a ani otevřený dopis ministru kultury, který poslali zástupci šesti uměleckých institucí, se nedočkal odpovědi.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat