Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová strana v parlamentu: Severočeši.cz

Česko

  16:59aktualizováno  17:42
PRAHA - Novou parlamentní stranou se v sobotu stalo politické hnutí Severočeši.cz. Za hnutí se do Senátu probojovali dva kandidáti Alena Dernerová na Mostecku a Jaroslav Doubrava v Ústí nad Labem.

Úspěšní kandidáti do Senátu za Severočeši.cz Jaroslav Doubrava a Alena Dernerová. foto: ČTK

"Jsem šťastná, že jsme v Senátu dva, protože Jaroslav Doubrava už má zkušenosti, já nemám zhola žádné," řekla dětská neuroložká Dernerová (nestraník za Severočeši.cz). "Lidé si všimli toho, co dělám, a že to nedělám pro sebe, ale pro ně," dodala. Doubrava se do Senátu vrací po šesti letech. Do Senátu ho lidé zvolili už v roce 1998, tehdy kandidoval za KSČM, nyní je členem hnutí Severočeši.cz. V roce 2004 se mu nepodařilo udržet mandát.

Politické hnutí Severočeši.cz bylo zaregistrováno 14. dubna 2008. U jeho vzniku stáli dva iniciátoři - Sdružení Mostečané Mostu (SMM) a Severočeská bytová družstva.


SMM i Severočeši.cz jsou personálně propojeni se Stavebním bytovým družstvem (SBD) Krušnohor. To sídlí v Mostě a spravuje mimo jiné více než 17 tisíc bytových jednotek ve městech Most, Litvínov a Meziboří.

Předsedou hnutí Severočeši.cz je František Ryba, který je zároveň ředitelem SBD Krušnohor a také tajemníkem SMM.

Sdružení Mostečané Mostu vzniklo před komunálními volbami 2006 a upozornilo na sebe velkoryse pojatou předvolební kampaní, jejíž součástí byla i loterie o osobní auta. V samotných volbách pak SMM překvapivě zvítězilo a získalo funkci primátora pro Vlastimila Vozku.

Čtěte také


V letošních komunálních volbách získalo SMM dokonce nadpoloviční většinu hlasů i mandátů. Jedná se přitom o nepolitické sdružení a kandidují za něj především nezávislí kandidáti a členové Severočechů.cz.

Před dvěma lety, v krajských volbách v roce 2008, získali Severočeši.cz 13,20 procenta hlasů a skončili na čtvrtém místě. Zůstali v opozici, pouze jeden z jejich zastupitelů, Mirko Bernas, se přidal ke krajské vládnoucí koalici ČSSD a ODS.

Čtěte také

V letošních komunálních volbách Severočeši.cz získali kromě Mostu mandáty i v zastupitelstvech dalších velkých měst Ústeckého kraje - v Děčíně, Chomutově a Ústí nad Labem (všude ale jen po dvou mandátech).

Lékařka a elektromechanik

Jako dětská lékařka by se Alena Dernerová v Senátu chtěla věnovat problematice zdravotnictví a sociální péče a služeb. "První bod mého programu je boj proti korupci. To je to nejdůležitější, co by se v našem státě teď mělo dít," řekla. Chtěla by také dosáhnout změny zákona týkajícího se regionálního rozvoje, kde podle ní chybí slovo "kontrola". "To je také důvod toho, že se u nás děje to, co se děje," uvedla Dernerová.

Alena Dernerová (52) je členkou zastupitelstva Mostu (zvolena za SNK ED). V posledních letech je výraznou kritičkou vedení kraje kvůli nákupům zdravotnické techniky a hospodaření krajského zdravotnictví. Letos získala Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost od Nadace Charty 77.

Jaroslav Doubrava (62) je původem slaboproudý elektromechanik. Před listopadem 1989 působil na národním výboru v Telnici. V roce 1998 byl na šest let zvolen senátorem za KSČM, v Senátu byl místopředsedou mandátového a imunitního výboru. Z KSČM letos vystoupil a vstoupil do hnutí Severočeši.cz. Nyní působí jako zastupitel Ústeckého kraje. Jeho cílem je co nejrychlejší dostavění dálnice D8.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....