Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Nova: Zatykač na Pitra po soudci chtěla rozvědka

Česko

  21:45
PRAHA - Soudce Petr Novák přiznal, že zatykač na podnikatele Tomáše Pitra vydal na základě dodnes nepotvrzených informací civilní rozvědky. Uvedla to dnes televize Nova.

Stíhaný podnikatel Tomáš Pitr na pohřbu svého obchodního partnera Františka Mrázka. foto: René VolfíkČTK

Novák rozdědku obvinil, že se v tomto případě pokoušela ovlivňovat nezávislost justice a rozhodl se podat trestní oznámení. "Jednalo se o informaci bezpečnostní složky, u níž není zrovna tedy obvyklé, že by se obracela do řad justice... Cítil jsem se být zahnán do kouta... Proč mě oslovili, naprosto nechápu," řekl Nově soudce.

Lidé z Útvaru pro zahraniční styky a informace ho dvakrát navštívili a přesvědčovali,
aby vydal na Pitra zatykač. Na stůl podle Novy dostal dopis podepsaný šéfem civilní rozvědky, kde byly informace, že Pitr začátkem roku opustí republiku a už se nevrátí.

Tajná služba prý soudci slíbila, že pro tato tvrzení má konkrétní důkazy, jenže dosud je nedostal. Stejně tak mu není jasné, jak se informace o zatykači dostala do médií. Vše považuje za nátlak a podává trestní oznámení, uvedla Nova.

"Tím, že unikla ta informace, bylo způsobeno, že pan Pitr byl varován," uvedl soudce. Na otázku, zda se domnívá, že informace unikla z policejních orgánů, odpověděl: "Nedovedu si to představit jinak."

Stíhaný Pitr již dříve v médiích tvrdil, že se o něj civilní rozvědka zajímá. V nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi naznačil, že zpravodajská hra může souviset s privatizací Unipetrolu, při které se civilní rozvědka podle něj postarala o vyřazení několika vážných zájemců. V aféře spjaté s privatizací jedné z největších tuzemských firem figuruje i Pitrovo jméno.

Pitrovo tvrzení se v tisku před nedávnem snažil vyvrátit ředitel civilní rozvědky Karel Randák. "Problematiku pana Pitra nesledujeme a k tomu, co si pan Pitr myslí a co říká, se nebudeme vyjadřovat. Není pro to žádný důvod," řekl nedávno Právu. Pitrovu
domněnku, že za jeho kauzou mohou být zpravodajské hry, podle Práva popřel i ministr vnitra František Bublan. Jemu civilní rozvědka podléhá.

Bublan dnes Nově potvrdil, že o jednání lidí z tajné služby ví. "Ten úřad může dát informace té instituci, která ji potřebuje," řekl Nově. Postup rozvědky ovšem kritizoval stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. "Na mě to dělá dojem práce jedné zpravodajské služby na základě jasně definované politické objednávky," řekl.

Podle člena branně bezpečnostního výboru sněmovny Radima Turka (ČSSD) je to "skandální a znevěrohodňuje to celý bezpečnostní systém země". Podobný postup tajných služeb se odehrál na městském soudu poprvé, a proto soudce o všem ihned informoval ministra spravedlnosti. "S takovým postupem jsme byli konfrontováni poprvé. Příslušný soudce při posuzování neporušil trestní řád," uvedl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Pitr byl koncem loňského listopadu nepravomocně odsouzen k  osmi a půl roku vězení za 11 let staré daňové delikty. K soudu se vždy dostavil. Čeká jej ještě odvolací jednání u pražského vrchního soudu. Ten již jednou zrušil rozsudek, který Pitra osvobodil. Podnikatel je údajně stíhán za další daňové trestné činy.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...