7. září 2007 14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nové jméno na Hrad? Prý Václav Havel

Václav Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Václav Havel zpátky na Hrad. Takový plán se zrodil v hlavách některých sociálních demokratů. Má to ale háček: sám bývalý prezident o tom zatím nic neví.

Kdo bude Antiklaus?

Jiří DienstbierJiří Dienstbier, diplomat, bývalý ministr zahraničí

Jan ŠvejnarJan Švejnar, ekonom

Václav HavelVáclav Havel, bývalý prezident

Na schůzce předsedů ČSSD, zelených a lidovců našli Jiří Paroubek, Martin Bursík a Jiří Čunek shodu na třech kandidátech. Jde o již dříve diskutovaná jména Jana Švejnara a Jiřího Dienstbiera, třetí jméno zůstává zatím tajné. „Ale o Václava Havla nejde,“ řekl Lidovým novinám Paroubek.

Část ČSSD přesto podle kuloárních informací hodlá Havlovo jméno nabídnout jako další možnou alternativu příští týden na schůzce se svými partnery. „Jde o testovací kolo, v němž chceme jméno bývalého prezidenta zkusit. Byla by to velice zajímavá varianta, záleží na tom, jak se k tomu postaví lidovci,“ řekl LN nejmenovaný zdroj z Lidového domu.

Oficiálně ale o Havlově případné kandidatuře nechce nikdo příliš hovořit. "Toto jméno nemohu komentovat. Je mnoho jmen, záleží ale na tom, kdo bude mít jakou podporu," řekl LN místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Také Havlův tajemník Jakub Hladík informaci s díky odmítl komentovat.

Další podrobnosti
o prezidentských kandidátech
si přečtěte v sobotním vydání deníku

Sám Havel již na jaře v nadsázce připustil, že by kandidovat mohl, pokud by tím někoho podráždil. „Kdyby někdo měl mít trošku strach z toho, že budu kandidovat, tak bych docela tu možnost připouštěl,“ řekl v březnu v Otázkách Václava Moravce.

Pokud sociální demokracie skutečně Havlovo jméno příští týden navrhne, mohla by zabodovat hlavně u zelených. „Já mám Havla nesmírně rád. Nemůžu sice mluvit za zelené jako celek, i když si myslím, že jejich názor bude podobný, ale Václav Havel je pro mě samozřejmě velmi lákavý kandidát,“ uvedl poslanec Přemysl Rabas.

Sympatie by Havel našel i u poslankyně Kateřiny Jacques. „Václav Havel je prezident, na kterého budu vždy v dobrém vzpomínat. Mrzí mě, že jsem v době jeho prezidentování nemohla být v aktivní politice,“ prohlásila.

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.