Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové pušky armádě dodá Česká zbrojovka, vyhrála tendr

Česko

  19:47aktualizováno  20:18
PRAHA - Tendr na téměř 8000 nových útočných pušek pro českou armádu vyhrála Česká zbrojovka, která vojákům dodá pušky ČZ 805.

Nová útočná puška pro armádu ČZ 805. foto: www.cz805.cz

Televizi Nova a serveru tn.cz to potvrdil ministr obrany Martin Barták. "Česká zbrojovka vyhrála tendr na dodávku útočných zbraních pro armádu, jen těsně porazila belgickou firmu FN Herstal," uvedl. Na nákup pušek, které postupně nahradí 50 let staré samopaly vz. 58, armáda vyčlenila 1,5 miliardy korun.

Zajímavé informace o ČZ 508

Nová zbraň se má vyznačovat možností jednoduchého přizpůsobení k použitému náboji, kdy je možno střílet náboje ráže 5.56x45 NATO - za použití zásobníků M16/M4, dále náboje ráže 7.62x54R - za použití zásobníku vlastní konstrukce a ještě náboj 7.62x39, také z nově zkonstruovaného zásobníku. Přestavba má proběhnout na základě konverzního kitu, dodávanému ke zbrani, kdy se vymění hlaveň a šachta zásobníku s úchytem.

Zdroj: www.cz805.cz

Otázkou podle Novy je, zda vybraný typ bude stačit v konfliktech jako třeba v Afghánistánu.

"Rozhodovaly předem stanovené a pevně dané parametry, na jejichž základě se komise rozhodla a vydala toto doporučení," řekl Barták Nově. Zbraň je podle ní tak nová, že firma zatím neposkytla ani její videoukázku a k vítězství se stejně jako poražená konkurence nevyjadřuje.

V médiích se již v uplynulých týdnech objevily informace, že požadovaná ráže zbraní nevyhovuje pro nasazení v bojové misi v Afghánistánu. Některá vojska NATO prý tyto pušky nahrazují zbraněmi s jiným kalibrem. Objevily se také námitky, že samopaly České zbrojovky nejsou dostatečně vyzkoušené.

Pušky Talibanců dostřelí dál
Podle některých odborníků má nová puška menší dostřel a průbojnost než třeba zbraně, které používá v Aghánistánu radikální islámské hnutí Taliban.

Jejich výhodou by naopak mělo být to, že u ČZ 805 lze rychle změnit ráži.

Zbraně by měla zbrojovka dodat do konce roku. Nyní se podle informací ministerstva obrany budou muset dohodnout ještě další podmínky, které by mohly v krajních případech dodávky případně zbrzdit. "Ten proces není zdaleka ukončen. Budeme dále jednat o znění smlouvy a dalších kritériích.

To potrvá několik týdnů. Až poté můžeme považovat tento proces za dokončený," dodal ministr Barták.

Nahradí pušku starou půl století
Podle Novy by se měla zbraň vyrábět ve třech verzích, které se liší převážně délkou hlavně, již bude možno i v polních podmínkách jednoduše a rychle vyměnit, a udělat si tak třeba z karabiny odstřelovačku.

Cílem tendru je nahradit pušku vzor 58, která českým vojákům slouží již půl století a fakticky zůstává jednou z nejstarších položek ve vybavení a výzbroji české armády. Přestože jde o zbraň na svou dobu bezesporu kvalitní a spolehlivou, je v současné době již zastaralá, tvrdí armáda.

Obrana zakázku vypsala v polovině listopadu. Na zaslání nabídek měly zbrojařské firmy měsíc. V Hospodářských novinách lhůtu jako krátkou kritizovali zástupci firem Heckler&Koch a Beretta. Podle vedoucího oddělení poradců ministerstva obrany Jiřího Sezemského byla stanovená lhůta pro podání nabídky zcela přiměřená běžné praxi vzhledem ke skutečnosti, že předmětem zakázky bylo zboží dostupné na současném trhu.

Autoři: ,