Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Nové utahování opasků přichází

Česko

* Řešení, jak se vyhnout státnímu bankrotu? Zvyšování daní a změny v DPH

* Každou vteřinu se více než bilionový dluh České republiky zvyšuje o 7452 korun

* Nevyhnutelné se zdá znovuzavedení progresivní daně z příjmů fyzických osob

PRAHA Vyšší daně a další utahování opasků. To je jediná cesta, jak snížit hrozivě narůstající státní dluh a vyhnout se státnímu bankrotu. Shodují se na tom politici napříč celým politickým spektrem. Jediné, na čem se zatím neshodli, je otázka, zda zvýšit přímé, či nepřímé daně.

Každou vteřinu se dluh České republiky zvyšuje o 7452 korun. Celková výše státního dluhu již překročila 1,3 bilionu korun. Jen samotné úroky ze státních půjček se v letošním roce vyšplhaly na hrozivých 48,3 miliardy korun.

„Od roku 1994 jsme však nesplatili ani korunu dluhu,“ uvedl již dříve ministr financí Eduard Janota. Pokud bude Česká republika i nadále pokračovat ve stejném duchu, poroste veřejný dluh po roce 2020 geometrickou řadou a celá země bude neodvratně směřovat k bankrotu. Situace je letos navíc komplikována hospodářskou krizí, která výrazně utlumila příjmy státu. Na špatný stav veřejných financí dlouhou dobu poukazují nejen čeští, ale i mezinárodní ekonomové a instituce. Nyní se jím vážně začínají zabývat i domácí politici. Na otázku, kde vzít peníze na splácení státního dluhu, odpovídají téměř jednotně – zvýšením daní a omezením státních výdajů.

Jednou z možností, jak vybrat do státní kasy více peněz, je další zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH). „Dal bych přednost zvýšení spodní sazby DPH. Pokud by to situace dovolila, preferoval bych sblížení obou sazeb,“ uvedl Janota včera v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Proti sbližování sazeb DPH se však staví Miloš Zeman, bývalý premiér a předseda nově vzniklé Strany práv občanů. „Bylo by nesolidární, kdyby se zvyšovala nižší sazba DPH, která platí na základní potraviny a léky,“ řekl Zeman. Podle něj by se měla zvýšit naopak horní sazba DPH, kterou se daní zbytné zboží.

Další možností, jak navýšit příjmy státu, je zvýšení spotřební daně. Zatímco vyšší spotřební daň z pohonných hmot Čechům zatím nehrozí, kuřáci s ní mohou počítat najisto. „Do roku 2012 by se za každou krabičku cigaret mělo platit o 2,50 koruny více,“ řekl Zeman.

Naprostá jednota panuje jen při diskusi o dani z nemovitosti. Ta je příliš nízká jak podle levicových politiků, tak podle pravice.

Návrat progresivní daně Změnit by se měla i daň z příjmu. Pro její navýšení a návrat k progresivnímu zdanění se již dříve vyslovil i ministr Janota. Češi tak s největší pravděpodobností budou ze svého platu opět odvádět různě velké procento na dani podle výše příjmu. Nejvyšší sazba by přitom podle Janoty měla být 30 procent. S tím souhlasí i Zeman. „Zvyšoval bych přímé daně a vrátil bych se k progresivní dani, která je obvyklá ve všech vyspělých zemích,“ uvedl. Naopak proti je bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který by daň z příjmu neměnil.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Zvyšovat daně z příjmu nechce ani profesor Michiganské univerzity Jan Švejnar. „Více bych zdanil spotřebu obyvatel a naopak bych se zasadil o snížení daňové zátěže pracovníků,“ řekl včera Švejnar v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Kromě zvyšování příjmů státního rozpočtu se politici chtějí zaměřit i na výdajové škrty. Jednou z oblastí, která by v budoucnosti mohla zaznamenat změny, je například stavební spoření. To představuje pro státní kasu významnou zátěž. Jen v letošním roce se totiž na podporu tohoto spoření vyplatí zhruba 13 miliard korun. Proto se chce ministr financí Eduard Janota zasadit o další snížení státního příspěvku ke spoření.

Všechna tato opatření chce Janota zformulovat v novém návrhu na úspory ve státním rozpočtu. „Pochopitelně o tom (návrhu na úsporná opatření) uvažuji, protože takto pokračovat nemůžeme,“ řekl Janota. S velkým úspěchem však nepočítá. Jeho případný úsporný návrh totiž zřejmě nemá moc šancí na realizaci, protože politici nebudou chtít před nadcházejícími sněmovními volbami sdělovat lidem nepopulární opatření.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...