Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Test na řidičák v novém: Vidíte chodce ve tmě nebo vybočující auto? Konec biflování, říká expert


Dopravní situace | foto: Noveotazky.cz

Premium Rozhovor
Noví držitelé řidičských průkazů by měli bezpečněji zvládat rizikové situace za volantem. Nové otázky, které ministerstvo dopravy přidává do sady testů pro autoškoly, totiž pomáhají adepty na řidičák lépe připravit. „Omezuje se totiž možnost biflování výsledků zpaměti bez pochopení situací,“ říká někdejší šéf Besipu a dnes dopravní expert ze společnosti Platforma VIZE 0 Roman Budský.

Ke 35 novým „statickým“ otázkám z loňského podzimu v testech pro autoškoly přibude v únoru dalších 35. Kromě toho sadu všech dosavadních téměř 900 otázek, z nichž žáci vyplňují 25 automaticky generovaných, doplňuje aktuálně šest videí. Postupně se počet nových otázek zvýší ke 120, z toho bude 20 videoanimací.

„Dynamické otázky zjišťují, zda jste si konkrétního nebezpečí vědom a jak byste reagoval. Třeba na chodce ve tmě, vybočující vozidlo a podobně,“ míní Budský. Takové spoty je výhodné využívat i při vlastní výuce. „Umožňuje to reagovat na opravdu široké spektrum potenciálně nebezpečných situací. Otázek je už hodně a žáky to nutí, aby se je místo biflování skutečně učili,“ dodává expert.

Roman Budský

Nové otázky reagují na aktuální vývoj různých situací v dopravě. Například na jízdu při snížené viditelnosti či pohyb cyklistů. Na přípravě novinek se podílela i Asociace autoškol, témata vycházejí z případů, které policisté v poslední době nejčastěji řeší.

Elektronická forma zkoušek také umožňuje vybírat z celé sady testy zaměřené víc na situace, jež jsou typické pro vybraný region.

Desítky nových otázek přidalo ministerstvo dopravy do testů v autoškolách. Společně se zatím šesti videoanimacemi mají přispět k lepšímu pochopení pravidel, a tedy i bezpečnosti na silnici. „Výhodou je, že se postupně omezuje možnost biflování otázek a víc se řeší případy z praxe,“ říká Roman Budský.

Lidovky.cz: Jsou nové otázky potřebné pro výuku?
Bezesporu. Ale máme tam dvě věci, na které je třeba se podívat. První jsou statické otázky, které se klasicky zkoušejí, je jich dnes kolem 900…

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat