Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novinář drží hladovku za radar

Česko

  13:36
PRAHA - Publicista a příznivec amerického radaru Jiří X. Doležal dnes v jedné z pražských kaváren zahájil hladovku, kterou chce držet do doby, než Česko s USA uzavře smlouvu o umístění amerického základny v zemi. Reaguje tak na nedávnou protestní hladovku dvou odpůrců stanice.

Jiří X. Doležal požaduje urychlený podpis smlouvy o vybudování americké radarové základny v ČR. foto: ČTK

Doprovodem k posledním soustům mu byla radarová píseň v podání Jana Vyčítala a ministryně obrany Vlasty Parkanové. "Já se bojím raketového útoku z jihu a z jihovýchodu. Proto bych byl raději, aby Česká republika byla schovaná pod protiraketovým deštníkem. Moje hladovka je takový příspěvek k tomu, aby tady ten radar byl," řekl novinářům na tiskové konferenci Doležal.

Doležal si jako poslední chod připravil bagetu a pečivo s kečupovou
polevou. Během jídla se nechal fotografovat. Připravenou kávu začal pít až ve chvíli, kdy se v doprovodné písni ozval hlas Parkanové.
Poškození zdraví se prý nebojí. Údajně nebude jíst pouze pevnou stravu. Chce však podobně jako odpůrci radaru pít džusy nebo zeleninový vývar.

Aktivisté Jan Tamáš a Jan Bednář od 13. května drželi hladovku proti vybudování americké protiraketové základny v ČR. V pondělí ji přerušili, i když jejich požadavky splněny nebyly. Dostatečným důvodem pro ukončení hladovky ale podle obou aktivistů bylo to, že svým protestem vzbudili pozornost veřejnosti a některých politiků doma i v zahraničí.

Doležal je známý svými často kontroverzními akcemi. Jako příznivec legalizace marihuany například v roce 1999 zaslal tehdejší první dámě Dagmar Havlové kytici indického konopí. Žádal, aby nebylo v České republice kriminalizováno držení a pěstování konopí.

Česko s USA kvůli radaru vyjednávalo o dvou smlouvách. Hlavní dokument je již hotov a čeká na podpis ministrů zahraničí obou zemí. Ve smlouvě o pobytu vojsk však zatím zůstávají některé nejasné body. Američané chtějí v Česku a Polsku postavit protiraketový štít sestávající z radaru a deseti antistřel. Záměr vybudovat radarovou základnu ve vojenském prostoru Brdy musí posvětit český parlament. Většina průzkumů ukazuje, že lidé americký radar v zemi spíš nechtějí. Spojené státy se bojí napadení ze zemí, jako je Írán či Severní Korea. Přesný termín podpisu hlavní radarové smlouvy zatím není znám. Podle dřívějších informací by se tak mohlo stát během června nebo července.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat