Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Novinka: Mezinárodní odbory

Česko

Americké a britské odborové svazy se spojují * Čeští odboráři o tom zatím neuvažují

PRAHA Firmy se globalizují a fúzují. Britští a američtí odboráři se na to rozhodli reagovat a také chystají fúzi. Slibují si od toho zlepšení své vyjednávací pozice.

Britské největší odbory Unite, které sdružují pracovníky například z koncernu BAE nebo Rolls-Royce, plánují spojit své síly s nejsilnějšími americkými ocelářskými odbory United Steelworkers. Sloučená organizace by měla více než tři miliony členů z Velké Británie, Spojených států, Kanady a karibské oblasti.

„Jednáme s globálními společnostmi, které mohou v mnoha případech přesunovat kapitál a pracovní místa podle libosti po celém světě,“ citovala BBC Andrewa Murraye, mluvčího britských odborů Unite. Podle něj jsou odbory v nevýhodě, protože podniky jsou globální, ale práce je národní.

Podle posledních informací by měla být připravena základní dohoda o sloučení těchto dvou odborových organizací již letos v červenci, kdy by ji měli projednat členové amerických ocelářů na svém výročním zasedání. O propojení organizací se poprvé začalo uvažovat před rokem a naposledy o něm jednali zástupci obou organizací minulý týden v Londýně.

Čeští odboráři: je to unikát „Tato fúze je odpovědí těchto odborových svazů na globalizaci,“ řekl LN Josef Středula, předseda Odborového svazu Kovo. Podle něj je velkou výhodou tohoto spojení zejména jazyková blízkost, která zástupcům umožní snadnější komunikaci. Fúze také podle Středuly posílí pozici odborářů ve vyjednávání se zaměstnavateli a zároveň usnadní a sjednotí jejich zastoupení v mezinárodních odborových svazech.

„Takové sloučení svazů je spíše unikátní. Podobně to funguje například u severských odborových svazů,“ řekl Středula. Domácí odbory se soustředí spíše na spolupráci se zahraničními organizacemi ve stejném odvětí. Například právě „Kováci“ mají v Evropě síť propojující zhruba 50 odborových organizací v kovoprůmyslu.

Jejich spolupráce spočívá zejména v informování se o krocích jednotlivých svazů a jejich koordinaci. „Vzájemná solidární podpora je samozřejmě také součástí naší spolupráce,“ řekl Středula. Proto také například slovenští členové přijedou podpořit své české kolegy při jejich protestech proti reformě.

„Podobná fúze není v současnosti na pořadu dne, ale nevylučuji, že se tam v budoucnosti nedostane,“ prohlásil Středula o možném spojování domácích odborů.

„Je logické, když se do takové akce pustí země, které mají podobný ekonomický potenciál,“ řekl Zdeněk Málek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů. I přesto se podle něj priority partnerů mohou různit - a další výzvou takového spojení jsou i rozdílné zákony v jednotlivých zemích.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!