Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novodobí ruští rasputinové

Česko

Seriál LN - Kdo jsou lidé, kteří radí vůdcům? V Rusku tvoří poradci uzavřený klan

Příslušníci klanu poradců ruského prezidenta patří mezi nejmocnější lidi v zemi. Zpravidla zároveň šéfují státním korporacím.

MOSKVA/PRAHA Oficiálně řídí Rusko prezident. Neoficiálně přinejmenším dva muži - prezident Dmitrij Medveděv a exprezident, dnes premiér, Vladimir Putin. Ve skutečnosti se ale země zmítá v souboji klanů: korporátních, oligarchických, rodinných či úřednických. O každé rozhodnutí hlavy státu se pak vede tvrdý zápas. V čele některých klanů stojí prezidentští poradci.

Roli poradců plní nejen ti, kteří jsou tak titulováni, což je ze zákona devět lidí. Poradci se dnes rozumí celá prezidentská kancelář, jejíž šéf mívá mimořádný vliv. Svědčí o tom ostatně i fakt, že jím kdysi býval i současný prezident Dmitrij Medveděv.

Nejvlivnější prezidentští poradci, kteří zároveň představují klasický, z historie Ruska známý „rasputinovský typ“, jsou bývalí Putinovi lidé - Vladislav Surkov a vicepremiér Igor Sečin.

Jak bývalý zaměstnanec tajné služby KGB Sečin, tak člen tzv. petrohradské kliky právník Surkov si uchovávají výjimečný vliv, který neodpovídá jejich oficiálním funkcím. Oba mají dokonale nacvičené metody lobbingu a intrikaření. Stojí za řadou velkých kriminálně politických kauz a pravděpodobně v jejich kancelářích vznikl grandiózní plán na zestátnění ropné společnosti Jukos a uvěznění jejího šéfa Michaila Chodorkovského.

Surkov je vedle toho považován za neoficiálního ideologa Kremlu. Patří mu slavná fráze pronesená při nástupu Medveděva do nejvyšší funkce: „Nečekejte žádné oteplení ani jinou politickou břečku.“

Ostatně i za Medveděva je přes 70 procent kremelského a premiérského týmu složeno z bývalých agentů tajných služeb, armády či policie. Podle ruské socioložky Olgy Kryštanovské jsou tito lidé na první pohled sympatičtí, dobře oblečení, moderní. Ve skutečnosti ale stále vnímají Západ jako „nepřítele“ a bojují s jeho vlivem, seč mohou. Lukrativní posty pro věrné Rusko má vedle „rasputinovských tradic“ ještě jednu zvláštnost. Kremelští úředníci mají často „druhé zaměstnání“ a zpravidla řídí státní korporace. I současný lídr Medveděv tak například zastával v době šéfování Putinově prezidentské administrativě post předsedy rady ředitelů státního plynařského koncernu Gazprom.

Už Putin rozdal nejlepší manažerské funkce svým nejbližším. Není proto divu, že v čele druhého polostátního molochu, ropné firmy Rosněfť, stojí osmačtyřicetiletý Sečin (který prý dokázal zorganizovat audience komukoliv či přesvědčit prezidenta o podpisu důležitého dokumentu).

Surkova pak Putin dosadil do čela rady ředitelů Transněftěproduktu. Všechny tyto firmy podle ruských ekonomických expertů financují obrovské náklady Kremlu, předvolební kampaně lidí blízkých prezidentovi a nakonec i osobní potřeby členů jeho týmu. Prezidentští poradci vytvořili zcela nový klan „státních oligarchů“. Kontrolují podniky v celkové hodnotě zhruba 222 miliard dolarů.

Poradci se občas stávají i lidé, které je potřeba někam „odložit“, nebo demokraté, kteří mají za úkol budit dojem liberalismu. Najdou se mezi nimi i tzv. bílé vrány, jako poradce pro mezinárodní vztahy Sergej Prichoďko či vynikající expert Andrej Illarionov, který Putinovi radil v ekonomických otázkách. Ten nakonec na protest proti zestátňování ropného průmyslu odešel z funkce. A s ohledem na svou bezpečnost pro jistotu i ze země.

***

Seriál LN o poradcích, stratézích

a dalších lidech z okolí světových

vůdců, kteří nejsou příliš vidět,

ale dokážou toho hodně ovlivnit.

tento týden vychází

pondělí 20. 7. Spojené státy

úterý 21. 7. Německo

středa 22. 7. Francie

čtvrtek 23. 7. Čína

pátek 24. 7. Británie

sobota 25. 7. Rusko

Kremelští nástupci ďábelského mnicha slouží dnes dvěma pánům

Vladislav Surkov ruský nacionalista s čečenským původem Oficiálně první zástupce šéfa prezidentské administrativy. Stál za vznikem nacionalistických mládežnických hnutí „Naši“ a „Kráčející spolu“, která bezvýhradně podporují politiku Kremlu a vystupují za „privilegovanou ruskou národnost“.

Sergej Prichoďko poradce z nejvěrnějších Expert na mezinárodní vztahy, o kterém se traduje, že „hodně ví a málo poví“. V Kremlu působí už od roku 1997, kdy radil tehdejšímu prezidentovi Borisi Jelcinovi. V 80. letech pracoval na sovětské ambasádě v Československu a od té doby má řadu vazeb na ČR.

Igor Sečin šedá eminence Kremlu Dnes vicepremiér Putinovy vlády. Dokázal prý komukoliv zorganizovat audienci u prezidenta Putina. Má doposud obrovský vliv na podpisy zásadních dokumentů a ekonomická rozhodnutí hlavy státu. Vzděláním filolog mluví plynně portugalsky a španělsky.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...