Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Nový boj o pravost rukopisů: mýlil se TGM?

Česko

PRAHA Po více než 190 letech od objevení rukopisů královédvorského a zelenohorského se znovu rozhořel spor o jejich pravost. T. G. Masaryk s filologem Janem Gebauerem sice oba rukopisy označili v roce 1886 za podvrhy, ale skupina českých intelektuálů z občanského sdružení Česká společnost rukopisná je přesvědčena, že se TGM s Gebauerem mýlili.

A v roce 2017, při dvoustém výročí objevení nejslavnějších českých falzifikátů, to chce dokázat: společnost požádá ministerstvo kultury o grant na chemickou analýzu starobylého písma. O středověkém původu pergamenu prý není pochyb. „Chceme dokázat, že texty nevznikly v 19. století. A vyvrátit falešné mýty o rukopisech, včetně toho, že se k plagiátorství přiznal Václav Hanka. Neměl se k čemu přiznat,“ tvrdí předseda společnosti Karel Nesměrák z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Většina historiků ale pravost rukopisů vylučuje. „Na devadesát devět procent jsou to falzifikáty, účelově vytvořené za národního obrození,“ míní Věra Přenosilová z Národního muzea. V něm jsou rukopisy do zítřka výjimečně vystaveny.

Pokračování na straně 4

ový boj o pravost rukopisů: mýlil se...

Dokončení ze strany 1

Kdyby měli zastánci rukopisů pravdu, byla by to skutečná senzace. Rukopis zelenohorský, který byl nalezen na zámku Zelená Hora u Nepomuku a pochází údajně z 10. století, by se tak stal nejstarší česky psanou literární památkou.

V Národním muzeu, v jehož majetku rukopisy jsou, tomu ale nikdo nevěří. „Už jenom samotný fakt, že první česky psané poznámky k zakládací listině litoměřické kapituly pocházejí z 1. poloviny 12. století a Rukopis zelenohorský má být už z 10. století, staví možnost pravosti textu do hodně nepravděpodobného světla,“ argumentuje vedoucí oddělení rukopisů a starých tisků Národního muzea Marta Vaculínová.

Rozbory jazykovědné a historické, které se v minulosti prováděly, vyzněly v neprospěch pravosti rukopisů. „Důkazy jsou natolik závažné, že je otázka, zda má smysl dělat nové zkoušky. Ale myšlenka, že máme tak starou kulturu, je natolik přitažlivá, že chápu všechny, kteří ji nechtějí opustit,“ řekla Vaculínová.

Další bádání by se prý mělo zaměřit na to, zda byl autorem zdařilých podvrhů skutečně knihovník Národního muzea Václav Hanka, což nikdy nebylo prokázáno. Národní muzeum považuje rukopisy za velmi vzácné exponáty. Uchovává je ve speciálním trezoru a vystavuje jen výjimečně.

Obě místa nálezu se touto historií chlubí. Dvůr Králové nechal opravit věžní kobku kostela sv. Jana Křtitele, kde se našel mladší z rukopisů. Na Libušin soud, zmiňovaný v Rukopise zelenohorském, upomíná pamětní deska zámku Zelená Hora. „Zámek se přestavuje na hotel, část bude přístupná, rukopisu bude věnován Libušin sál,“ řekl Pavel Jiran, místostarosta Nepomuku u Plzně.

Autor: