17. května 2008 8:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový boj o pravost rukopisů

Tomáš Garrigue Masaryk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Garrigue Masaryk | foto: Lidové noviny

PRAHA Po více než 190 letech od objevení rukopisů královédvorského a zelenohorského se znovu rozhořel spor o jejich pravost. T. G. Masaryk s filologem Janem Gebauerem sice oba rukopisy označili v roce 1886 za podvrhy, ale skupina českých intelektuálů z občanského sdružení Česká společnost rukopisná je přesvědčena, že se TGM s Gebauerem mýlili.

A v roce 2017, při dvoustém výročí objevení nejslavnějších českých falzifikátů, to chce dokázat: společnost požádá ministerstvo kultury o grant na chemickou analýzu starobylého písma. O středověkém původu pergamenu prý není pochyb. „Chceme dokázat, že  texty nevznikly v 19. století. A vyvrátit falešné mýty o rukopisech, včetně toho, že se k plagiátorství přiznal Václav Hanka. Neměl se k čemu přiznat,“ tvrdí předseda společnosti Karel Nesměrák z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Většina historiků ale pravost rukopisů vylučuje. „Na devadesát devět procent jsou to falzifikáty, účelově vytvořené za národního obrození,“ míní Věra Přenosilová z Národního muzea. V něm jsou rukopisy do zítřka výjimečně vystaveny.