Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový časopis hledá kontext

Česko

Počítám se čtenáři, kteří považují za normální, že na konci textu zbude víc otázek než odpovědí, říká pro LN Pavel Kosatík, šéfredaktor revue nazvané podle adresy Akademie věd Národní 3.

* LN Kde a jak vznikl nápad vydávat revue Národní 3?

Nápad se zrodil asi před rokem v Akademii věd ČR z úvahy: instituce takového typu by měla působit do společnosti určitým závazným a formativním způsobem. V 90. letech to asi ještě nešlo, od komunismu uplynula jen chvíle a slovo prestiž znělo afektovaně. Nyní už je obnova normálních poměrů o něco blíž. A přichází čas, aby do veřejného dění víc vstoupila i Akademie věd - s obrovským duchovním potenciálem, který má.

* LN Jaké čtenáře chcete oslovit?

Náš časopis je pro lidi, které zajímá kontext. Vzniká v prostředí vědy, ale zhruba polovina rozsahu v něm patří a bude patřit kultuře. Texty se snaží klást otázky podstatné pro ten který obor či prostředí a počítají se čtenáři, kteří považují za normální a inspirativní, když na konci textu zbude víc otázek než odpovědí.

* LN Čím chcete zaujmout?

Máme možná k dobrým autorům blíž než v některých jiných redakcích, pohybujeme se mezi nimi, takže bychom měli k podstatným tématům směřovat bez okolků. Hodně se také snažíme pojmenovat si pro sebe hlavní problémy doby a snížit tak riziko, že budeme čtenáře obtěžovat časovými záležitostmi. Ale to hlavní, o co nám jde, je nový tón časopisu. Nechceme přinášet jen fakta a informace. Těch je dnešní svět plný, aniž mu to k něčemu je. Chceme představovat lidi, kteří nemají jenom názory, ale i postoje, a kteří za to, co nám říkají, osobně ručí. Chceme se prostě pokusit o komunikaci „z duše do duše“ -o tom, na čem jak autorům, tak čtenářům doopravdy záleží.

* LN Jaká je typická skladba revue?

Ve skladbě rubrik se po formální stránce myslím od jiných časopisů tolik nelišíme. V čem se však hodláme odlišit, je tón. Ten, který první číslo nasazuje, je podle nás mladý: titulní rozhovor vede Karel Hvížďala s dvěma vědci, kterým je málo přes třicet, fyzičkou Taťánou Ostapchuk a historikem Pavlem Blažkem.

* LN Máte preferovaná témata?

Pokud jde o priority, spíš než svět zasloužilých autorit chceme představovat vědu v krátkodobé projekci pár nejbližších let. Takhle budeme žít? ptáme se. A co to pro nás bude znamenat? pokoušíme se doplnit. Namátkou řečeno, první číslo hledá odpovědi například na otázky: Jak dnes účinně popularizovat vědu, aby lidé tomuto záměru rozuměli? Co se stalo s dnešním uměním, že si na ně nejde udělat názor bez předchozího odborného komentáře? Co se děje v hlavě vědce v „okamžiku objevu“? A proč dospělý člověk skoro nemůže zajít do kina na český film?

* LN Kolikrát ročně bude revue vycházet?

Začínáme jako čtvrtletník, což není vydavatelsky úplně ideální. Akademie nemá s vydáváním společenských periodik velké zkušenosti a předem nebylo jasné, jak často se časopis podaří naplnit kvalitním obsahem. Záleží také na tom, podaří-li se zajistit financování časopisu z inzerce.

* LN A distribuce?

První číslo Národní 3 vychází 10. března. Je to tlustý a celobarevný časopis, a tak stojí 89 korun. Bude k dostání ve všech větších prodejnách tisku a v kvalitních knihkupectvích. A kdyby snad ne, dá se o něj napsat na adresu: Redakce časopisu Národní 3, Vodičkova 40, 110 00 Praha 1.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat