Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový děkan musí „lepit“ staré maléry

Česko

Nejproblémovější fakulta zlínské univerzity vybrala nového děkana. Má řešit problémy s akreditacemi studia a další chyby, které stály místo jeho předchůdce i rektora univerzity.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Jeho předchůdce čelí trestnímu stíhání, studenti se zase bojí o to, za jakých podmínek získají tituly. Včera na Fakultě logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati vybrali nového děkana, který má vyřešit problémy, jež se na pracoviště valí.

Na místo hlavy nejproblémovější ze šesti fakult zlínské univerzity nastoupí profesor Josef Polášek. Po třičtvrtěročním provizoriu ho zvolil fakultní senát.

Polášek musí vyřešit chybějící akreditace i problémy s penězi. „To bude pro mne skoro hlavní práce,“ neskrývá ani Polášek. Dvě desetiletí působil na Mendelově univerzitě v Brně. „Připravil jsem zde několik akreditovaných programů, takže zkušenosti mám. Po formální stránce to není velký problém. Složitější bude naplnit požadavky Akreditační komise, pokud se týká vědecké a publikační činnosti učitelů,“ odhaduje dopředu.

Fakultu experti nepodpořili Fakulta, sídlící v Uherském Hradišti, má problémy, které se táhnou od jejího vzniku v roce 2009. Už tehdy s jejím vznikem nesouhlasila Akreditační komise. „Bylo to výjimečné, že jsme nesouhlasili - škola ji ale stejně zřídila,“ uvedla předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková. Problémy rychle následovaly: bývalé vedení univerzity na novou fakultu převedlo část studentů z jiných fakult, aniž ale mělo akreditované studijní obory.

Studenti se tak dodnes bojí, zda nebudou mít problém získat titul - i když už akreditaci fakulta má nebo přešli zpět na původní fakulty. Nyní navíc policejní vyšetřovatelé tvrdí, že univerzita od státu žádala na tyto žáky peníze, ač na to neměla právo. Obvinila kvůli tomu bývalého rektora univerzity Ignáce Hozu (odvolán byl i kvůli problému v Hradišti), loni v srpnu odvolaného děkana Vladimíra Mrkvičku a kvestora Alexandra Černého. Za kvestora se ale postavilo i současné vedení školy, které zdůrazňuje roli Hozy a Mrkvičky.

Fakulta logistiky a krizového řízení, jediná mimozlínská fakulta školy, má i jiný problém: výstavbu vědecko-technického parku, který Hoza podporoval poblíž školy, zatímco další jej doporučovali soustředit v průmyslové zóně v Holešově. Dořešení této kauzy ale s největší pravděpodobností nebude úkolem nového děkana. „O ničem takovém se zatím nemluvilo,“ řekl.

Problém je i pobočka Prostějov „Za prvé se budu snažit stabilizovat situaci, za druhé využít potenciál lidí, který tu je. A za třetí podpořit to dobré a rozpracovat obory po dohodě s garanty tak, aby se fakulta co nejvíce zapojila do vědeckovýzkumné činnosti, jak je i přáním vedení celé univerzity,“ shrnuje plány Polášek. „Na práci na Mendelově univerzitě budu vždycky rád vzpomínat. Pedagogická práce je naplněné poslání. A když už Uherské Hradiště dostalo tu příležitost mít vysokou školu, musí takové poslání udržet a zakonzervovat,“ míní budoucí děkan.

Vyřešit musí i problém pobočky, kterou si fakulta zřídila v Prostějově. Ta na neurčito odložila přijímání nových studentů, protože ji Akreditační komise kritizovala za nedostatečné zázemí pro vzdělávání. Zda pobočku univerzita zruší úplně, není vůbec jasné.

Polášek získal ve volbách devět hlasů, minimum bylo šest. Jeho protikandidátem byl Peter Ponický. Volbu musí ještě stvrdit rektor.

***

Problémy fakulty v Uh. Hradišti Fakulta vznikla v roce 2009, potýká se však se sérií problémů. * Její vznik nedoporučila Akreditační komise kvůli slabému zázemí. * Při vzniku převedla univerzita na fakultu část studentů a přijala tam další nové. Studovali však bez akreditace, škola kvůli tomu přišla o peníze a tři funkcionáře vyšetřuje policie. Fakultě stále část akreditací pro potřebná studia chybí, kvůli tomu odvolal akademický senát bývalého děkana. * Problémem je i vědecko-technický park, který bývalé vedení prosazovalo v Hradišti. Ten, ač měl tvořit její zázemí, dosud nevznikl. Zřejmě bude v Holešově. * Kritice neušla ani prostějovská pobočka školy, na tu prozatím škola přestala přijímat studenty.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...