Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Nový druh soukromé praxe: lékaři na telefon

Česko

PRAHA Zavolat si domů praktického lékaře podobně jako instalatéra či jiného řemeslníka? Pro většinu českých pacientů je něco takového na úrovni sci-fi. V případě náhlých zdravotních obtíží jsou odkázáni na řídnoucí síť lékařských pohotovostí nebo musejí zatěžovat záchrannou službu. Přitom by kolikrát stačila jen konzultace po telefonu či dostupnost „obyčejného“ praktického lékaře.

Lékařských služeb první pomoci v posledních několika letech rapidně ubylo a dále ubývá. Stejně jako mizejí praktičtí lékaři, kteří za svým pacientem po ordinační době vyjedou domů. Ani jedno se totiž kvůli nízkým úhradám ze zdravotního pojištění nerentuje.

Přitom možnost mít lékaře po ruce na telefonu a udržovat návštěvní službu u pacienta doma patří podle nedávného průzkumu občanského sdružení Koalice pro zdraví mezi nejčastěji zmiňované služby, kterými by lidé chtěli české zdravotnictví vylepšit.

Této vzniklé díry na trhu se snaží využít komerční projekt, který se před čtyřmi měsíci rozjel v Praze a do budoucna hodlá expandovat i do Brna a dalších krajských měst. Soukromá společnost pod hlavičkou Doktor nonstop provozuje nepřetržitou čtyřiadvacetihodinovou výjezdní službu praktického a dětského lékaře.

Stačí zavolat na linku do call centra a podobně jako řemeslníka či taxi si lékaře domů objednat. Službu konající lékař by měl na místo dorazit do devadesáti minut. Zdravotní pojišťovny tuto aktivitu nehradí. Za jednorázový výjezd včetně potřebných léků pacient zaplatí 2310 korun.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

„Nesuplujeme záchrannou službu. Lékař se vždy s pacientem nejprve telefonicky spojí a zjistí, jaké má potíže. Když usoudí, že to může být závažné, doporučí dotyčnému, aby si zavolal záchranku,“ vysvětluje předseda představenstva společnosti Doktor nonstop Rudolf Foglar.

Společnost má zatím k dispozici 12 smluvních lékařů, praktiků a pediatrů. Ti se po směnách střídají, v pohotovosti je na telefonu vždy po jednom z obou odborností. Další jsou v záloze, kdyby bylo pacientů najednou více. Součástí je i krizová linka, na které mohou lidé dostat zdravotní konzultaci po telefonu.

„Za čtyři měsíce máme přes 200 ošetřených případů. Zájem o tuto službu neustále stoupá. Nejčastěji nás zatím kontaktují zahraniční turisté z hotelů, rodiny cizinců, kteří v Praze žijí, či matky s malými dětmi, které jsou samy doma a nemohou se dopravit někam na pohotovost,“ říká ředitel společnosti Petr Nosek.

Lékaři s sebou na výjezdy vozí také nejběžnější léčiva, která na místě pacientům v případě potřeby vydávají. Cena léků je zahrnuta v poplatku za výjezd. Zájemci o dlouhodobější službu si mohou zaplatit měsíční či roční paušál (základní částka je cca 400 korun měsíčně), v jehož rámci je pak určitý počet výjezdů lékaře zdarma.

Na principu výjezdů k registrovaným klientům funguje i několik dalších soukromých zdravotnických zařízení, v poskytování této služby jednorázově každému zájemci je ale projekt Doktor nonstop zatím unikátní. Něco podobného teď chystá i pražský magistrát. Z ekonomických důvodů zruší několik stanovišť lékařské pohotovosti. Nahradit je chce ve spolupráci s pražskou záchrankou „pojízdnými ordinacemi“. Záchranná služba vyčlení několik starších vozidel, jimiž by smluvní lékaři měli vyjíždět jako pohotovost k lehčím případům.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...