Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Nový lídr chce „silnější Taliban“

Česko

Pákistánský Taliban si zvolil nového vůdce. Hakimulláh Mehsúd prý o vůdcovství svedl střelecký souboj

ISLÁMÁBÁD/PRAHA Pákistánský Taliban má nového vůdce. Stal se jím Hakimulláh Mehsúd, jeden z nejradikálnějších bojovníků za „tradiční islám“, který si mezi svými spolubojovníky získal respekt například útokem na hotel v Péšáváru, při němž letos v červnu zahynulo jedenáct lidí.

Hakimulláh zastoupí Bajtulláha Mehsúda, kterého zabila bomba z amerického letounu. Hakimulláh měl měl dosud pod sebou zhruba dva tisíce ozbrojených mužů a operoval s nimi na severu země. Projevil se jako neohrožený, krutý a radikální bojovník, který nemá slitování ani s civilisty.

Podle mluvčího pákistánského Talibanu, kterého citovala místní média, byla Hakimulláhova kandidatura „jednomyslně přijata“. Nezávislé pákistánské zdroje ale uvádějí, že volbě předcházely bouřlivé diskuse. Došlo dokonce i na střelbu mezi Hakimulláhem a druhým uchazečem o uprázdněný trůn, Valím Rahmánem.

Sjednotit se s Afghánci Hakimulláh teď velí zhruba deseti tisícům ozbrojených mužů. Podle pozorovatelů se bude snažit jejich řady ještě rozšířit o další ozbrojené skupiny, z nichž některé se také nazývají talibové, ale nepodřizují se „centrálnímu“ velení.

Takové ozbrojené skupiny operují i v řadě afghánských údolí. Právě s některými z nich se chtěl dohodnout afghánský prezident Hamíd Karzáí na příměří před prezidentskými volbami. Připustil dokonce možnost účasti umírněných talibů v afghánské vládě a nazval je „bratry“, což znepokojilo USA.

Ovšem i americké velení nedávno přiznalo, že rebelové jsou značně „různorodí“ a ne všechny lze označit za teroristy. V současnosti se tak rozhodujícím faktorem ve válce může stát, na jakou stranu se přikloní „umírnění“.

Charismatický bývalý vůdce pákistánského Talibanu Bajtulláh Mehsúd dokázal sjednotit téměř všechny radikální skupiny podél afghánskopákistánských hranic a vytvořit mocný klan. Jednota pákistánských talibů nicméně dostávala v poslední době trhliny.

Hakimulláh má prý v úmyslu sjednotit nejradikálnější s umírněnými skupinami. Vedle toho by rád svou armádu rozšířil i o skupiny, které dají víc na peníze než na islámské tradice (zhusta unášejí lidi jen proto, aby vydělali na výkupném). Zbývá ještě otázka, jak úzce se Hakimulláh Mehsúd bude snažit spolupracovat se svými „afghánskými kolegy“, které stále ještě vede legendární jednooký a jednoruký Muhammad Umar, skrývající se v pákistánských horách.

Afghánští talibové se v uplynulých dnech soustředili na „volební“ cíle. To, že se jim v den afghánských prezidentských voleb nepodařil žádný zásadní útok, vnímají jako neúspěch.

I pákistánští talibové byli vládními vojsky částečně vytlačeni ze svých základen ve Váziristánu a útoky nepilotovaných letadel, která Američané využívají čím dál častěji, jsou stále přesnější. Ostatně smrt Bajtulláha Mehsúda je toho důkazem...

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....