Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový literární trhák: toaletní papír

Česko

MADRID Je to ekologické, praktické, dokonce máte možnost rozšířit si své literární obzory: literatura tištěná na toaletním papíru. O neobvyklém počinu napsal včera španělský deník El Mundo.

„Ernest Hemingway říkal, že klasická kniha je ta, kterou všichni uznávají, a nikdo ji nečte. Tím, že literaturu přeneseme na toaletu, ji lidem přiblížíme. Literatura – stejně jako jiné věci – slouží alespoň na chvilku k zabavení, nejen k tomu, aby zabírala místo na polici,“ vysvětlil autor divadelních her a spoluautor nápadu Raúl Camarero, který se do realizace projektu pustil se svou divadelní společností. Mezi díly tištěnými na neobvyklý formát figurují skutečné literární hvězdy, a to nejen španělské scény: básníci Federico García Lorca, Gustavo Adolfo Bécquer či Francisco de Quevedo; na toaletě si lze přečíst například povídky Edgara Alana Poea i Jorge Luise Borgese. A dokonce i bibli, „protože ji tvoří spousta malých knih - Píseň písní se vejde do jedné, ale například Apokalypsa potřebuje dvě roličky,“ uvedl Camarero. Koránu se báli Na korán si ale organizátoři projektu netroufli. „Báli jsme se,“ připouštějí. „Víme, že je odvážné tisknout takové texty, jako jsou bible, Tibetská kniha mrtvých nebo buddhistické texty, ale existuje nějaký všeobecnější způsob, jak tyto texty šířit?“ „Hledali jsme takové tituly, aby nebylo nutné platit autorská práva a přitom šlo o uznávanou klasiku. Ale nechali jsme otevřená vrátka i pro spisovatele začínající.“

Nápad se zrodil ve zcela prozaické situaci. „Šlo o moji zkušenost z firmy na výstavbu bazénů, v níž pracuji. Hledali jsme nějaký alternativní produkt. Hodně času jsme strávili nad vymýšlením, čím potisknout toaletní papír, až se nám to povedlo. Pak dílo získalo cenu v Seville, projekt se pohnul vpřed a nakonec jsme si řekli, proč tyto exempláře neprodávat?“ Neobvyklý toaletní papír nejvyšší kvality lze zakoupit na internetu za 3,7 eura (téměř 93 korun). Písmena jsou velká, nechybí ani barevné varianty: poezie je na světle oranžovém podkladu, bible na bílém.

Autor: