Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový ministr, nový plán pro Ostravu

Česko

Problémem znečištění vzduchu v Ostravě a okolí jsou také emise z Polska, tvrdí ve svém akčním plánu nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

OSTRAVA Další ministr životního prostředí představil další plán, jak umožnit obyvatelům Ostravy a dalších měst na severu Moravy a ve Slezsku, aby lépe dýchali. Tomáš Chalupa (ODS) tvrdí, že problém je potřeba řešit komplexně: a proto počítá i s radikálnějšími jednáními s polskými úřady a znečišťovateli.

Ve spolupráci s Poláky hodlá najít způsob, jak omezit emise, které do České republiky přicházejí z Polska. „V Moravskoslezském kraji máme osm základních průmyslových zdrojů znečištění, na polské straně je jich 22,“ řekl Chalupa. Meteorologové a další odborníci již nyní pomocí kontrolních bodů na hranicích zjišťují, jaký je převažující směr proudění znečištění, a snaží se popsat jeho základní parametry.

Naše limity znečištění jsou přísnější než polské Ministr v Ostravě uvedl, že limity, které jsou stanoveny v České republice, jsou nyní zhruba o polovinu přísnější než v Polsku a od příštího roku pro některé zdroje znečištění dokonce pětkrát tvrdší než pro polskou stranu. ArcelorMittal Poland má pro nejprašnější provoz aglomerace „spékání rud“ stanoven emisní limit pro prach dvojnásobně mírnější než tuzemská pobočka firmy, od příštího roku by měl být kvůli zpřísnění tuzemských norem dokonce pětkrát mírnější.

Akční plán na zlepšení životního prostředí v Moravskoslezském kraji se týká průmyslu, lokálních topenišť, dopravy i znečištění ze zahraničí. Chalupa tvrdí, že obsahuje všechna opatření dohromady, protože je nutné řešit je komplexně. Za jeho uskutečňování bude zodpovídat speciální tříčlenný tým.

V ideálním případě by se podle ministra mohly změny projevit v příští topné sezoně. Odborníci mají totiž například řešit topení v soukromých domech. Mnozí raději než plynové vytápění využívají klasické kotle a vzdor zákazu v nich spalují i odpady – kontrola je však obtížná.

Součástí plánů jsou i dohody s největšími znečišťovateli, kteří by měli dobrovolně přistoupit ještě na větší omezení, než jim předepisuje zákon. Ministrův předchůdce Pavel Drobil uvedl, že firmy by měly na dohody přistupovat výměnou za možnost být informovány o dalších chystaných opatřeních.

Včera podobnou smlouvu po firmě Arcellor Mittal podepsali také zástupci společnosti BorsodChem MCHZ. Ta se zavázala, že letos sníží o 15 procent emise benzenu a o pět procent emise oxidů dusíku. Z evropských dotací jsou pro kraj připraveny čtyři miliardy Rozšíření se dočká také výzva pro Moravskoslezský kraj, v rámci níž mohou firmy i města čerpat celkem čtyři miliardy korun na ekologické projekty, bude podle ministra prodloužena do konce roku. „Ambice je jednak změkčit podmínky tam, kde nejsou potřeba tak tvrdé a administrativně náročné, na druhou stranu také určit v rámci té dané čtyřmiliardové výzvy definici toho, co je na technická opatření a co je určeno na podporu čisticí techniky pro města a obce,“ vysvětlil včera ministr.

***

Co také obsahuje ostravský plán

* Stát podpoří 100 míst pro nezaměstnané na úklid ulic, aby z nich zmizel problémový jemný prach. Loni v Ostravě sběrné vozy z ulic posbíraly celkem 751 tun smetků.

* Vznikne nová komplexní právní analýza možností kontrol a postihu těch, kteří v domácích topeništích topí odpadem.

* V kraji by mělo jezdit i více vozidel městské dopravy na zemní plyn.

* Opatření by se měla týkat nejen Ostravy, ale i Karviné, Havířova, Bohumína, Třince a Českého Těšína.

* Vznikne také rozsáhlá osvětová kampaň.

* Ministerstvo podpoří vznik nízkoemisních zón a ozdravných pobytů pro školáky.

Akční plán lze najít na www.mzp.cz/cz/news_110404_plan

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: