Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Nový objev: Beethovena otrávil jeho osobní lékař

Česko

VÍDEŇ/PRAHA Byl geniální skladatel Ludwig van Beethoven někým zabit? Vídeňský patolog Christian Reiter tvrdí, že skladatele usmrtil jeho osobní lékař. Jako součást léčby jej prý totiž neúmyslně předávkoval olovem.

Beethoven byl v posledních letech před tím, než v roce 1827 ve Vídni zemřel, velmi nemocný muž. Už dřívější výzkumy prokázaly, že byl otráven olovem. Těžký kov byl objeven v jeho vlasech i kostech.

Toto zjištění přivedlo odborníky k názoru, že otrava vedla k vážnému zhoršení jeho zdravotního stavu a pravděpodobně na ni nakonec v 57 letech zemřel. Nebylo však jasné, jak se olovo do Beethovenova těla dostalo.

Rakouský forenzní expert Christian Reiter během zkoumání Beethovenova pramenu vlasů došel k překvapivému zjištění. Z výsledků jeho analýzy, kterou minulý týden zveřejnil časopis Beethoven Journal, vyplývá, že v posledních měsících skladatelova života se hladina olova v jeho těle nápadně zvýšila vždy, když jej navštívil jeho lékař Andreas Wawruch.

Pokračování na straně 10

Dokončení ze strany 1

Skladatel trpěl otoky uvnitř břišní dutiny. Doktor Wawruch Beethovena léčil kvůli tekutině v břišní dutině. Tu odstraňoval propíchnutím otoku a na ránu pak přikládal obklady napuštěné balzámem obsahujícím olovo. „Smrtící dávky olova ničily Beethovenova už tehdy nemocná játra a nakonec jej zabily. Jeho smrt byla způsobená léčbou doktora Wawrucha,“ řekl agentuře AP Reiter, který je šéfem Oddělení forenzní medicíny na Vídeňské lékařské univerzitě. „Doktora Wawrucha nelze nicméně obviňovat - jak tehdy mohl zjistit, že má Beethoven těžce nemocná játra?“ Dnes se onemocnění jater zjišťují kromě krevních testů také například ultrazvukovým vyšetřením. Že měl hudebník cirhózu jater, na to lékaři přišli až při pitvě.

Toxicita olova byla sice už tehdy známá, ale dávky obsažené ve Wawruchových obkladech by člověku se zdravými játry podle Reitera olova v těle náhle prudce narostla čtyřikrát v období mezi 5. prosincem 1826 a 27. únorem 1827, vždy přesně v době, kdy Wawruch léčil Beethovenovy otoky.

neublížily. Lékař však nemohl vědět, že jeho léčba ničí Beethovenova už tak oslabená játra.

Reiterova analýza Beethovenových vlasů ukázala, že koncentrace Otravu olovem potvrdili američtí vědci už před dvěma lety při analýze úlomků skladatelových kostí. Ta se obecně pokládá za spolehlivější, než je analýza vlasů, protože vlasy mohou být zvnějšku snadněji kontaminovány. Testy ukázaly, že hudebník byl dávkám olova vystaven roky, nejspíš už od mládí. Odborníci se o tom, jak se olovo do jeho těla dostávalo už před Wawruchovou léčbou, mohou jen dohadovat.

William Meredith, který vede beethovenovské středisko v Kalifornii, před dvěma lety uvedl, že je přesvědčen, že otrava byla důsledkem konzumace vody, která byla v době, kdy skladatel žil, rozváděna olověným potrubím.

Odborníci také přisuzují otravě hudebníkovo nevypočitatelné chování. Otrava může způsobovat bolesti hlavy, únavu či problémy se soustředěním, což by mohlo vysvětlovat, proč Beethoven na své okolí působil jako „zlobný a nespolupracující“ člověk.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...