Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový panel trochu jinak

Česko

V poslední době nás média informují – v návaznosti na stav tuzemské ekonomiky – o nutnosti šetřit. To se projevuje rozsáhlými škrty výdajových položek. Tento stav neminul ani dotační program Nový panel, který realizuje Státní fond rozvoje bydlení. Hrozí, že Nový panel nebude v roce 2011 znovu otevřen. Přitom tento program patří mezi ty výdaje rozpočtu, které jsou kryty příjmy, a to ne malými. Na následujících řádcích zkusím tento názor prokázat na příkladu, který je možné následně zobecnit.

Rekonstrukce za pět milionů Vytvořme si následující model virtuálního domu. Spočítané náklady na jeho rekonstrukci představují celkovou částku 5 milionů korun. Ta v sobě zahrnuje veškerý potřebný materiál, mzdy pro pracovníky, kteří celé dílo realizují a pochopitelně zisk stavební společnosti a všech společností, které se podílejí na výrobě potřebného materiálu. Abychom se dostali k reálným číslům, provedeme některá zjednodušení.

Zisk a pracovní místa vytváří pouze realizační firma. Procentuální rozložení celkových nákladů je přibližně následující: 60 procent představuje vlastní materiál, což jsou 3 miliony korun, 35 procent představují mzdy jednotlivých zaměstnanců, tedy 1 750 000 korun, 5 procent je zisk realizační společnosti ve výši 250 tisíc korun.

Naše virtuální stavební jednotka si na realizaci půjčí finance od banky, která bude garantovat 5procentní úrok s dobou splácení 13 let. Za tuto dobu společenství zaplatí bance celkem 7 336 000 korun. Od státu obdrží dotaci ve výši 4 procent, což představuje částku půldruhého milionu korun. Úvěr přinese bance hrubý zisk ve výši 1 948 000 korun.

Materiál je zatížen sazbou DPH ve výši 10 procent. Toto je příjem státu ihned po vyfakturování celého díla ve výši 300 tisíc korun. Mzdy pracovníků jsou zatíženy průměrnou daní ve výši 50 procent. Zde stát získá částku 875 tisíc. Zisk stavební společnosti je daněn 15 procenty. V tomto případě stát získá 37 500. Zisk banky je také zatížen patnáctiprocentní daní, a tak do státního rozpočtu putuje částka 292 tisíc korun.

Statisíce pro stát Celkem do rozpočtu přijde jeden a půl milionu. Tato částka je výrazně podhodnocena zaokrouhlováním a výše zavedeným zjednodušením. Tento model jsem upravoval v neprospěch příjmu státního rozpočtu, aby čísla, která budeme srovnávat, byla v případě detailního rozpoložkování a striktního přepočtu nenapadnutelná. Představují tedy z pohledu výdaje státu maximální a z pohledu příjmu minimální hodnotu. I tento model jasně ukazuje, že program Nový panel není pouhou nákladovou položkou.

Pojďme ale v úvahách dále. Zjistíme, že příjem státu je i jinde. Pokud bude pokračovat pozastavení této dotace, dojde k výraznému poklesu stavební výroby související s rekonstrukcemi bytových domů.

Státní rozpočet nevydá žádné prostředky, ušetří tedy jeden a půl milionu, nezíská stejnou částku z odvedených daní, ale bude muset zaměstnancům bez práce vyplatit dávky v nezaměstnanosti. Pokud budeme vycházet z jednoduché úvahy, že dojde k výraznému snížení této dávky například na 30 procent, bude muset stát vyplatit 525 tisíc korun. I tato částka je výrazně poddimenzovaná, představuje totiž podporu pouze v rámci jedné stavby a jedné realizační společnosti po dobu zhruba jednoho měsíce.

Věřím, že uvedený příklad je natolik jednoduchý a prokazatelný, že každý průměrně vzdělaný člověk si položí otázku: Je náš stát tak bohatý, aby se připravoval o příjmy a zabezpečení zaměstnanosti?

Pokud bude pokračovat pozastavení této dotace, dojde k výraznému poklesu stavební výroby související s rekonstrukcemi bytových domů

O autorovi| PETR NĚMEC, odborník na rekonstrukce panelových domů POSTŘEH

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
MACHR DO DÍLNY 26.000Kč + 30.000Kč NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč