Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový předmět v Německu: islám

Česko

Výuka islámu by měla probíhat v hodinách náboženství * Učitelé budou přednášet v němčině

BERLÍN/PRAHA Učitelka stojí před tabulí a učí žáky verše z koránu. Mluví přitom německy a také děti ve třídě jí odpovídají německy - jsou totiž v Německu. Tak nějak by mohla za pár let vypadat realita. Vyplývá to z výsledku takzvané konference o islámu, na níž se ve čtvrtek v Berlíně setkali představitelé německého státu a tamních muslimských organizací. „Shodli jsme se, že se vydáme touto cestou,“ prohlásil spolkový ministr vnitra a člen křesťanských demokratů (CDU) Wolfgang Schäuble, který konferenci svolal. Islám by se tak na německých školách mohl začít vyučovat v nejbližších letech. Přesto, že ne všechny spolkové země jsou na to připraveny.

Podle Schäubleho musí německý stát všemi možnými prostředky bojovat proti radikálním muslimským kazatelům, kteří působí v mnohých mešitách Spolkové republiky. „Když zavedeme výuku islámu, tak těmto kazatelům vytvoříme jakousi konkurenci,“ vysvětlil ministr pro Süddeutsche Zeitung.

Výuka islámu by měla probíhat v rámci hodin náboženství, v nichž dnes učitelé přednášejí o křesťanství a judaismu, a měla by být neutrální. Na osnovy stejně jako na vzdělávání vyučujících by měl dohlížet stát. V Německu nyní žije 3,2 milionu muslimů, většina z nich pochází z Turecka. Tito lidé často neumějí německy a žijí v paralelní společnosti tvořené pouze tureckými přistěhovalci.

Účastníci berlínské konference o islámu se shodli také na tom, že je potřeba podporovat výstavbu reprezentativních mešit, protože jde o „důležitý krok k integraci islámu v Německu“. V Kolíně nad Rýnem, Ulmu nebo Mnichově se přitom vedou o stavbě nových mešit kontroverzní diskuse.

Turci už Merkelové nevěří Olej do ohně před časem přilila i kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová. Prohlásila totiž, že minarety by neměly být vyšší než věže křesťanských kostelů. Muslimy nepotěšila ani tím, že před lednovými zemskými volbami v Hesensku podpořila tamního kandidáta CDU a zemského premiéra Rolanda Kocha, jehož kampaň byla namířena proti přistěhovalcům. To Merkelovou nejspíš stálo i preference u voličů tureckého původu. Podle aktuálního průzkumu ztratili důvěru v kancléřku čtyři z pěti Turků žijících v Německu. Angelu Merkelovou v rozhovoru pro včerejší Frankfurter Allgemeine Zeitung kritizoval také turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Podle něj jsou Turci v Německu diskriminováni. „Německá vláda musí přijmout rázná opatření,“ prohlásil Erdogan a dodal: „Já sám mám příbuzné v Německu a ti mi říkají: Máme tu strach.“

Turecký premiér tak reagoval zejména na nedávnou tragédii, kdy při požáru v německém Ludwigshafenu zahynulo devět osob tureckého původu. Turecká média spekulovala o rasově motivovaném útoku, němečtí vyšetřovatelé však něco takového vyloučili. Erdogan místo tragédie navštívil minulý měsíc a při té příležitosti také promluvil před 16 000 Turky v Kolíně nad Rýnem. Ve svém projevu tehdy hájil integraci občanů tureckého původu v Německu, ostře však odmítl jejich asimilaci.

Autor: