Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový přístroj zkrátí čekací doby

Česko

  12:54
BRNO - Šetrnější k pacientům je nový přístroj na vyšetřování magnetickou rezonancí, který si zakoupila Fakultní nemocnice Brno. Navíc se díky jeho pořízení podaří výrazně zkrátit čekací dobu plánovaných vyšetření.
Čekárna - ilustrační foto

Čekárna - ilustrační foto foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

„Akutní případy jsme samozřejmě vyšetřovali bez prodlení, na ta plánovaná se ale mnohdy čekalo několik měsíců. A to už v některých případech může být problematické,“ připustil ředitel FN Brno Roman Kraus.

Nový přístroj patří k nejmodernějším svého druhu v České republice. Umožňuje například invazivní vyšetření, kvůli nimž bylo nutné dosud napichovat cévy či zavádět trubičky, provádět bez zásahu do pacientova těla. Lékaři také budou moci užívat šetrnější kontrastní látku. „To je velmi důležité, protože přibývá alergiků a přípravky s obsahem jódu je mohou ohrozit,“ vysvětlil Kraus. „Konstrukce přístroje usnadňuje také vyšetření pacientů se strachem z uzavřeného prostoru,“ doplnil primář Marek Mechl.

Nová magnetická rezonance váží tři tuny. Kvůli její instalaci nemocnice speciálně upravila oddělení, náklady za rekonstrukci se pohybují okolo osmnácti milionů korun. Čtyřicet milionů korun za samotnou rezonanci hradila nemocnice ze svého. Splátkový kalendář si nechala rozložit do pěti let. FN Brno už jeden přístroj má. „Pomalu však stárne, nyní budeme užívat oba,“ upřesnil Mechl. Celkem je v jihomoravské metropoli pět magnetických rezonancí, přesto by jich bylo podle odborníků potřeba více.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!