Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový projekt: kouří se míň

Česko

PRAHA České školy budou moci používat nový program pro prevenci závislosti žáků na návykových látkách. Jeho pilotní testování na čtyřiceti vybraných základních školách nedávno skončilo, a dokonce s velmi dobrými výsledky. Ukázalo se, že je účinný hlavně u žáků šestých tříd základních škol.

„Podařilo se totiž snížit užití tabáku v posledním měsíci, nárazové pití, opilost v posledním roce, celoživotní prevalenci užití konopných drog, jejich užití v posledním roce i měsíci, zkušenost s rozpouštědly v posledním měsíci i celoživotní zkušenost s barbituráty,“ vyjmenoval vedoucí Centra adiktologie Michal Miovský.

Projekt, který trval na vybraných školách tři roky, byl zaměřen hlavně na návykové látky, se kterými mají zkušenost právě žáci ve věku od 13 do 15 let. Projektu se účastnilo na tisíc českých školáků.

V České republice navíc výsledky programu vyšly vůbec nejlépe ze všech evropských zemí, které se projektu účastnily. Mezi nimi bylo například Rakousko, Belgie, Švédsko, Španělsko.

„Podle prvních výsledků se jedná o nejúspěšnější a nejefektivnější preventivní program všeobecné specifické primární prevence užívání návykových látek v Evropě,“ dodal Miovský.

Přestože jde pro školy o náročný projekt, je v jejich silách ho zvládnout. Program zabere dvanáct vyučovacích hodin a trvá zhruba celý školní rok. Žáci mají k ruce cvičebnice s různými hrami, pro pedagogy je určena speciální příručka. Důležité je, aby byli pedagogové v této problematice vyškoleni. „Základem je komunikace s celou třídou, ne jen jednotlivcem. Velkou roli hraje i sám pedagog a jeho přístup k žákům a jejich názorům,“ dodal Miovský.

Autor: