Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Nový štít? Otestovaný a levnější

Česko

WASHINGTON/PRAHA Je zaměřený proti jinému druhu hrozby, údajně je i levnější, a navíc má začít fungovat dřív. To jsou jen některé z věcí, které nyní odlišují plánovaný americký námořní protiraketový systém od záměrů předchozí vlády George W. Bushe.

Ten chtěl evropskou část štítu postavit na pozemním českém radaru a deseti polských protiraketách. Jeho nástupce Barack Obama má ale jinou představu. Základem obrany mají být lodě s protiraketovým systémem Aegis, které se budou pohybovat mimo jiné v oblasti Středozemního moře.

Proč tomu tak je? Obama vychází z jiných strategických předpokladů než Bush. Dříve se Američané obávali íránských mezikontinetálních raket. Dnes mají největší obavy ze střel středního a krátkého doletu. A v tom je právě zakopaný pes. Radar s polskými protiraketami měl poskytnout obranu proti mezikontinentálním raketám. Proti této hrozbě naopak systém Aegis posloužit nemůže. Dík své mobilitě však slouží jako vhodná obrana proti střelám středního a krátkého doletu.

Američané přesto nehodlají na obranu proti mezikontinentálním střelám rezignovat. Spojeným státům by obranu měly poskytnout protirakety, které budou do konce roku 2010 instalovány v Kalifornii a na Aljašce. Šéfredaktor českého odborného časopisu ATM Michal Zdobinský k tomu poznamenal, že výhodou systému Aegis, jehož součástí jsou protirakety SM-3, je to, že je již odzkoušený. Od roku 2007 měl podle deníku The New York Times osm úspěšných letových testů. Američané tak v porovnání s brdským radarem zřejmě sázejí na větší jistotu.

Ani ta však není stoprocentní – i prověřený systém vzbuzuje občas pochybnosti. Někteří američtí experti zdůrazňují, že rakety SM-3 ještě nebyly otestovány za skutečně reálných podmínek. „Nemyslím si, že v této chvíli je skutečně možné spoléhat na protiraketovou obranu,“ řekl John Issacs, ředitel washingtonského centra, které se zabývá zbraňovou kontrolou.

Výhodou nově navrhovaného systému je podle americké armády i cena. Náklady na každou raketu SM-3 se prý vyšplhají na deset až 15 milionů dolarů. U polských protiraket však cena činila údajně až 70 milionů dolarů za kus. Kritici Obamova plánu však namítají, že do systému Aegis je potřeba započítat i další náklady, jako lodě, což zmiňované rozdíly smazává.

Ponesou až 100 protiraket Časový rámec budování obou variant protiraketové obrany se také liší. Současná americká vláda tvrdí, že Bushovy plány by se mohly uskutečnit až roku 2017, nebo dokonce později.

Nové plány by se měly realizovat postupně v několika fázích. Na začátku bude podle agentur cílem zajistit ochranu Evropy proti íránským střelám krátkého a středního doletu. Na konci má přibýt i obrana USA před raketami dlouhého doletu. V praxi to znamená, že od roku 2011 by mělo ve Středozemním nebo Severním moři patrolovat několik lodí vybavených systémem Aegis. Každá z nich by přitom mohla nést až 100 protiraket SM-3. Mezi lety 2015 a 2020 by mohla začít fungovat pozemní varianta střel SM-3.

***

Ohrožení

Reakce na útok

První zachytí nepřátelské rakety družice na oběžné dráze. Dále se na sledování rakety podílí radary. Z centra protiraketové obrany pak lodě systému Aegis získávají o střele potřebné informace. Lodě jsou vybavené nejen protiraketami, ale i radary. Na závěr by mělo následovat zničení útočné střely.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!