Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové úplatky v kauze Rath? Za nemocnice přes 20 milionů

Česko

  15:52aktualizováno  18:16
PRAHA - V korupční kauze kolem exhejtmana Davida Ratha se objevily další milionové úplatky. Vyplývá to z tvrzení osob seznámených s případem, které oslovil server Lidovky.cz. Po 24 milionech za rekonstrukci Buštěhradu tentokrát policie mluví o 20milionovém úplatku v zakázkách pro středočeské nemocnice.

Policejní auto odváží Davida Ratha ze služebny v Dlážděné ulici. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Policie chce kvůli tomu zahájit vůči Rathovi další vyšetřování. Do sněmovny už proto dorazila její žádost. Protože se jedná o prohřešky přímo nesouvisející se zmanipulovanou rekonstrukcí zámku Buštěhrad, kvůli které je Rath ve vězení, budou muset poslanci opět rozhodnout o tom, zda policii umožní Ratha v nových případech vyšetřovat.

K TÉMATU:

Policejní žádost o vydání Ratha se odvolává na nekalé praktiky, ke kterým mělo dojít při zadávání veřejných zakázek ve středočeských nemocnicích, a to konkrétně Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi.

Podle informací serveru Lidovky.cz bylo na jejich zmanipulování určeno celkem 20 milionů korun. Miliony si dělili Rath, šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner Petr Kott.  

'Nevyšel Buštěhrad, zkouší nemocnice'

Podle Rathova právníka Adama Černého může žádost souviset s tím, že kauza Buštěhrad policii "padla". Podle něj se zatím neprokázalo, že byla zakázka předražená. "Proběhly výslechy všech osob a ty uvedly, že se právě pan Rath zasadil o to, aby byla částka za opravu zámku co nejnižší," řekl serveru Lidovky.cz Černý.

Žádost o Rathovo vydání má nyní u sebe mandátový a imunitní výbor. Ten by se měl podle jeho členky Jany Kaslové (TOP 09) sejít začátkem září a zaujmout ve věci stanovisko. Sněmovna by pak měla na zářijové schůzi rozhodnout.

Kolik přesně z úplatků získal David Rath, se dočtete v zítřejším vydání Lidových novin 

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat