Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nové úplatky v kauze Rath? Za nemocnice přes 20 milionů

Česko

  15:52aktualizováno  18:16
PRAHA - V korupční kauze kolem exhejtmana Davida Ratha se objevily další milionové úplatky. Vyplývá to z tvrzení osob seznámených s případem, které oslovil server Lidovky.cz. Po 24 milionech za rekonstrukci Buštěhradu tentokrát policie mluví o 20milionovém úplatku v zakázkách pro středočeské nemocnice.

Policejní auto odváží Davida Ratha ze služebny v Dlážděné ulici. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Policie chce kvůli tomu zahájit vůči Rathovi další vyšetřování. Do sněmovny už proto dorazila její žádost. Protože se jedná o prohřešky přímo nesouvisející se zmanipulovanou rekonstrukcí zámku Buštěhrad, kvůli které je Rath ve vězení, budou muset poslanci opět rozhodnout o tom, zda policii umožní Ratha v nových případech vyšetřovat.

K TÉMATU:

Policejní žádost o vydání Ratha se odvolává na nekalé praktiky, ke kterým mělo dojít při zadávání veřejných zakázek ve středočeských nemocnicích, a to konkrétně Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi.

Podle informací serveru Lidovky.cz bylo na jejich zmanipulování určeno celkem 20 milionů korun. Miliony si dělili Rath, šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner Petr Kott.  

'Nevyšel Buštěhrad, zkouší nemocnice'

Podle Rathova právníka Adama Černého může žádost souviset s tím, že kauza Buštěhrad policii "padla". Podle něj se zatím neprokázalo, že byla zakázka předražená. "Proběhly výslechy všech osob a ty uvedly, že se právě pan Rath zasadil o to, aby byla částka za opravu zámku co nejnižší," řekl serveru Lidovky.cz Černý.

Žádost o Rathovo vydání má nyní u sebe mandátový a imunitní výbor. Ten by se měl podle jeho členky Jany Kaslové (TOP 09) sejít začátkem září a zaujmout ve věci stanovisko. Sněmovna by pak měla na zářijové schůzi rozhodnout.

Kolik přesně z úplatků získal David Rath, se dočtete v zítřejším vydání Lidových novin 

Autoři: , ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...