Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ratha brzy propustí z vazby, výpovědi hrají pro něj, míní obhájce

Česko

  7:00
PRAHA - Poslanec David Rath obviněný z přijetí úplatku by už brzo měl opustit bránu vazební věznice v Litoměřicích. Podle obhájce Adama Černého totiž pominuly důvody držet ho pod zámkem.

David Rath byl vydán k trestnímu stíhání. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Advokát argumentuje tím, že policie již vyslechla 15 hlavních svědků případu kolem uplácení ve Středočeském kraji, jejichž výpovědi navíc podpořily Rathovo tvrzení. "Žádný neuvedl, že by někoho ovlivňoval, že by na někoho vyvíjel nátlak a měl s tím cokoliv společného. Všichni ve shodě potvrdili verzi, kterou říkal na začátku," řekl Černý serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Naposledy podle něj Rathovi pomohla další obviněná, šéfka stavební firmy FISA Ivana Salačová, která policii ve výpovědi popsala systém manipulování zakázek i role jednotlivých členů skupiny kolem Ratha.

"Ve vztahu k našemu klientovi je výpověď pozitivní. Řekla, že do ničeho nezasahoval, nic neovlivňoval, že se s ním potkala asi dvakrát, ale nikdy po ní nic nechtěl. Naši verzi potvrzují i shromážděné důkazy. Očekával bych, že policie přehodnotí přístup a k propuštění z vazby dojde," doufá Černý.

Netrápí ho ani fakt, že Salačová se de facto přiznala a tím zbořila Rathovu verzi o vykonstruovaném obvinění. "Ona se přiznala k tomu, co dělala sama, ale ve vztahu k nám řekla, že jsme s tím neměli nic společného," interpretuje její slova advokát.

O poznání menší radost mají z výpovědi Salačové další dva obvinění, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a exposlanec Petr Kott. Právě je dva ve výpovědi usvědčovala, Mladé frontě Dnes to prozradil její advokát Vojtěch Veverka.

Obhájci poslance a bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha obviněného z korupce (zleva) Adam Černý a Roman Jelínek sledují vystoupení svého klienta v Poslanecké sněmovně.

Obhájce Kotta a Pancové Tomáš Sokol si však kvůli tomu těžkou hlavu nedělá. "Že to kolega nějak hodnotí, to je jeho svaté právo, já to tak dramaticky nehodnotím, výpověď ale pečlivě analyzujeme," připustil.

Rath a spol. už nedobrovolně za mřížemi tráví dva měsíce, bývalý hejtman podal již dvě ústavní stížnosti, první soud zamítl v červnu a o druhé právě rozhoduje. Zbylí obvinění proti vazbě podali stížnosti u Krajského soudu v Ústí nad Labem začátkem června. Jak ovšem rozhodl, nechce jeho mluvčí Irena Jeřábková prozradit. "Rozhodnutí jim nejdříve musí být doručeno," vysvětlila jen. 

Kdo je kdo v kauze Rath?

Vedle Davida Ratha, Kateřiny Pancové a Petra Kotta obvinila policie také Jana Drážďanského (ředitel firmy Konstruktiva Branko, která tendr vyhrála), Tomáše Mladého (obchodní ředitel Konstruktivy Branko), Ivanu Salačovou (majitelka společnosti FISA, která figurovala jako subdodavatel zakázky), Luciu Novanskou (členka představenstva ML Compet, spřízněné s firmou Erinyes, která tendr vypisovala) a Martina Jireše (předseda představenstva firmy Puro-Klima, která dodává zdravotnické přístroje).
 

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat