Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejen Buštěhrad. Policie chce Ratha stíhat v dalších třech kauzách

Česko

  12:57aktualizováno  14:53
PRAHA - Policie doručila do sněmovny další žádost o možnost stíhat Davida Ratha (dříve ČSSD) pro pokračující trestný čin, a to přijetí úplatku. Podle informací serveru Lidovky.cz jde o zakázky v nemocnicích Kolín, Kladno a Mladá Boleslav.

David Rath si pročítá svůj projev. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

V žádosti policie popisuje tři nové kauzy. "První se týká nákupu vybavení technologie pro oblastní nemocnici Kolín, druhá vybavení domova důchodců a služby následné péče v nemocnici Kladno a třetí dodávky zdravotnické technologie do jednoho z pavilonů mladoboleslavské nemocnice," řekla serveru Lidovky.cz předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

ČTĚTE TAKÉ:

Žádost už putovala do mandátového a imunitního výboru, serveru Lidovky.cz to potvrdil jeho člen Stanislav Křeček (ČSSD). Sněmovnu tak opět čeká rozhodování, zda Ratha vydá. "Až se sejde mandátový a imunitní výbor a doporučí sněmovně další postup, tak o tom na své nejbližší schůzi rozhodne. Očekávám tedy, že bychom rozhodovali v září," uvedla Němcová.

Rozhodne se v září

Podle členky mandátového a imunitního výboru Jany Kaslové (TOP 09) se výbor kvůli stanovisku sejde začátkem září, takže by se kvůli Rathovi zvláštní schůze sněmovny skutečně konat neměla.

Šéf výboru a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že předpokládá, že Rath znovu na výboru vystoupí se svým stanoviskem. Dostane zřejmě prostor i na poslanecké schůzi, která bude o jeho vydání rozhodovat.

Podobně vidí vývoj předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík. "Počítáme s tím, že se ta šou s Davidem Rathem bude opakovat," řekl serveru Lidovky.cz Gazdík.

Advokáti bez informací

Zpráva zaskočila Rathovy obhájce. "Nevíme, o co jde," řekl serveru Lidovky.cz Adam Černý, který předpokládá, že jim k tomu policie brzy pošle podrobnosti.

Mladoboleslavská nemocnice potvrdila, že se na ní policie obrátila.  "Kvůli čemu všemu to bylo, to opravdu nevím. Zatím nikdo z vedení nechybí a ani to nečekám. Měli jsme připravené výběrové řízení na stavbu nového pavilonu a tam už bylo pozastaveno. Na základě rozhodnutí valné hromady jsme pak příipravili podmínky pro nové výběrové řízení," informovala server Lidovky.cz mluvčí Kamila Hamáčková.

Rath už je tři měsíce pod zámkem v litoměřické vazební věznici za předražení opravy zámku v Buštěhradu, v tomto případě ho už sněmovna vydala, bývalý středočeský hejtman se však svého poslaneckého mandátu nevzdal.

Autoři: , , ,