Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový Zéland mění kvůli Hobitovi zákoník práce

Česko

WELLINGTON Spory ohledně natáčení filmu Hobit režiséra Petera Jacksona pokračují i poté, co bylo rozhodnuto, že se snímek bude točit na Novém Zélandu. Tamní vláda vyhověla požadavkům zástupců hollywoodského studia Warner Bros. a ve čtvrtek začala měnit zákoník práce. Chystané změny však rozdělují novozélandskou společnost. Firma Warner Bros. minulý týden po krátkém bojkotu filmu ze strany filmových odborů oznámila, že bude uvažovat o přesunu natáčení dvoudílné adaptace románu J. R. R.

Tolkiena z Nového Zélandu do zámoří.

V obavě ze ztráty až 1,5 miliardy dolarů (26,7 miliardy korun), které by místní ekonomice mělo natáčení přinést, se do věci vložila novozélandská vláda, která s filmovým studiem ve středu uzavřela dohodu. Součástí dohody jsou zvláštní úlevy na daních a také změna zákoníku práce. Ta má projít parlamentem bez běžného připomínkování veřejností a bez přidělení návrhu zákona parlamentnímu výboru, což vzbuzuje odpor odborářů.

„Zahraniční korporace přijde do téhle země a požaduje, aby zaměstnancům v tomto odvětví byla odejmuta práva... to je to, co se dnes ve skutečnosti stane,“ řekla prezidentka novozélandských odborů Helen Kellyová, s níž souhlasí i zástupci Labouristické strany.

Z pohledu novozélandské vlády v dohodě s filmovým studiem naopak jednoznačně převažují klady. „Natáčení Hobita nejen poskytne práci tisícům Novozélanďanů, ale bude to stejně jako úspěšná trilogie Pán prstenů opět propagace Nového Zélandu ve světě,“ řekl ve středu premiér John Key.

Podobně jako místní politici jsou ve svém názoru na dohodu rozděleni i novozélandští obyvatelé. „Bylo důležité něco udělat pro udržení natáčení, abychom z něj mohli profitovat pracovními místy a zviditelněním země,“ je například přesvědčen úředník Warren Anderson.

Na druhé straně má mnoho Novozélanďanů dojem, že jejich premiér příliš ustoupil filmovému studiu. „Neměli bychom dělat, co nám nějaká nadnárodní společnost diktuje, a měnit zákony, jen abychom vyhověli jejich pohnutkám, zaměřeným pouze na zisk,“ myslí si například sekretářka Leanne Jonesová.

***

„Natáčení Hobita poskytne práci tisícům Novozélanďanů,“ pochvaloval si premiér

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJAŘ (až 45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč