Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
6. ledna 2015 16:41, aktualizováno  17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novým náčelníkem generálního štábu má být Josef Bečvář

Náčelníkem generálního štábu se má podle informací ČTK stát Josef Bečvář (na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náčelníkem generálního štábu se má podle informací ČTK stát Josef Bečvář (na... | foto: ČTK

PRAHA Náčelníkem generálního štábu se má podle informací ČTK stát Josef Bečvář. Vláda má ve středu projednat jeho kandidaturu. Ve funkci má nahradit Petra Pavla, který míří do čela Vojenského výboru NATO.

K tématu

Nového náčelníka generálního štábu na návrh vlády jmenuje prezident. Že jím bude Bečvář, který je nyní prvním zástupcem Pavla, se spekuluje již delší dobu.

Kandidátem na nového náčelníka generálního štábu se bude ve středu zabývat i sněmovní obranný výbor. „Mohu potvrdit, že na výboru představíme kandidáta,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Kdo jím bude, nechtěl říci. Představení kandidáta je uvedeno i na programu výboru. Podle jeho předsedy Davida Kádnera (Úsvit) bude většina programu v uzavřeném režimu.

Prognostický výrok

Již několik měsíců média spekulují o tom, že jediným kandidátem je Bečvář. Podle informací ČTK na jeho jmenování panuje obecná shoda, očekává se proto, že ho vláda schválí. V listopadu jeho jmenování nevyloučil ani prezident Miloš Zeman. Na dotaz novinářů, zda novým náčelníkem generálního štábu jmenuje Bečváře, Zeman připomněl svá slova z podzimního povýšení Bečváře do druhé nejvyšší armádní hodnosti generálporučíka. Vyslovil tam prý „prognostický výrok“, že se těší na jeho „perspektivní vývoj“.

Vedle Bečváře se jako o favoritovi v minulosti spekulovalo o bývalém zástupci náčelníka generálního štábu Aleši Opatovi, který nyní působí ve strukturách NATO. Pavel sám už dříve řekl, že prezidentovi jako možné kandidáty na funkci navrhl své nejbližší spolupracovníky.

Náčelníka generálního štábu jmenuje prezident na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Sněmovny. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na podzim novinářům řekl, že se nad jménem kandidáta několikrát sešel s Pavlem a předjednal ho i se Zemanem, aby se „kdokoli vyhnul nějakému karambolu“.

Nového náčelníka generálního štábu na návrh vlády jmenuje prezident. Že jím...

Bečvář řídil Vojenskou policii, byl i diplomatem ve Francii

  • Datum a místo narození: 11. srpna 1958 v Plzni
  • Vzdělání: Vojenská vysoká škola pozemního vojska ve Vyškově, obor dělostřelecký (1981); Vojenská akademie v Brně, obor velitelsko-štábní: raketové vojsko a dělostřelectvo (1986 - 1989); Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze (při zaměstnání, 1995 - 1996); Vševojsková škola obrany v Paříži (1998 - 1999).
  • Současná pozice: první zástupce náčelníka Generálního štábu (od 1. srpna 2014)
  • Hodnosti: generálporučík (2014); generálmajor (2008); brigádní generál (2003)
  • Kariéra: velitel čety raketového vojska (1981 - 1983); zástupce velitele baterie (1983 - 1984); velitel baterie (1984 - 1985); starší důstojník správy raketového vojska (1985 - 1986); starší důstojník štábu dělostřelectva tankové divize (1989 - 1991); vedoucí starší důstojník správy Vojenské policie (1991 - 1993); zástupce velitele velitelství Vojenské policie (1993 - 1994); ředitel Úřadu Vojenské policie (1994 - 1997); náčelník Vojenské policie (1997 - 1998, 1999 - 2004); přidělenec obrany ČR ve Francii (2004 - 2007); ředitel sekce rozvoje druhů sil - sekce ministerstva obrany (2007); zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu (duben 2008); přidělenec obrany ČR ve Francii (2011 - 2014).
  • Rodina: ženatý
  • Dosavadní druhý muž české armády byl koncem loňského října povýšen do hodnosti generálporučíka, mimo jiné za svůj podíl na reformě armády a práci na její další transformaci.
  • Bečvář byl za své zásluhy oceněn Medailí Armády ČR III., II. a I. stupně, Záslužným křížem III., II., a I. stupně, čestným odznakem Armády ČR krále Přemysla Otakara II., Medailí Za službu vlasti a francouzským Řádem čestné legie a Národním řádem Za zásluhy.
  • Zájmy: koně, cestování, literatura.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?