Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novým šéfem NP České Švýcarsko je Petr Kříž, jmenoval ho Jurečka

Česko

  13:14aktualizováno  14:43
Novým ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko od 1. prosince bude Petr Kříž ze Správy CHKO České středohoří. „S radostí podepisuji jmenování pana Kříže do funkce,“ sdělil v rámci středeční tiskové konference ministr životního prostředí Marian Jurečka. Kříž se hodlá zaměřit na obnovu parku po rozsáhlém požáru. Očekává debatu se zástupci okolních vesnic.

„Když jsem do své funkce nastupoval, seznámil jsem se s výběrovým řízením, které bylo na pozici ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko vypsáno. Moje předchůdkyně paní ministryně Hubáčková deklarovala jistou nespokojenost s předchůdcem pana Kříže, panem Bendou. Pan Kříž byl prvním kandidátem. S radostí nyní podepisuji jeho jmenování do funkce a přeji mnoho úspěchů v misi, která ho čeká,“ řekl ministr životního prostředí Jurečka na tiskové konferenci.

Též zmínil, že Kříž nastupuje do situace, která v České republice doposud nebyla. „Asi 14 procent plochy parku bylo zasaženo požárem. Na základě doporučení odborníků je třeba nastavit budoucí kroky. Například jak předcházet podobným událostem do budoucna. Pan Kříž se bude vypořádávat s něčím novým,“ uvedl Jurečka.

Petr Kříž ministrovi poděkoval za důvěru a oznámil, že se těší na spolupráci.

„Doufám, že má práce bude k užitku,“ sdělil Kříž ke svému jmenování. Jeho hlavním cílem bude zaměřit se na obnovu národního parku po rozsáhlém požáru a stabilizovat vztahy s obcemi. Kříž slíbil, že objede všechny obce ještě před plánovaným jednáním rady parku. „V minulosti už jsem kritické vztahy s obcemi řešil a doufám, že se mi to podaří i v současnosti,“ dodal.

Kříž očekává intenzivní debatu s okolními vesnicemi a členy rady národního parku o poznatcích z požáru. Jejich argumenty hodlá zohlednit v péči o park.

„Komunikace se zástupci vesnic by měla proběhnout začátkem prosince, tedy brzy. Koncem týdne aktérům rozešleme pozvánky,“ oznámil Jurečka.

V oblastech po požáru Kříž preferuje přirozenou obnovu přírody s výjimkou okolí obcí, které by mělo být osázeno dřevinami zpomalujícími šíření ohně. Bezpečnostní těžba souší v okolí některých obcí už začala, připomněl.

Z turistických tras, na jejichž obnovu by se měl národní park soustředit, Kříž jmenoval Gabrielinu stezku z Mezní Louky k Pravčické bráně a také trasy soutěskami říčky Kamenice. U nich chce počkat na výsledky studie České geologické služby. „Protože péče o Národní park a zajištění bezpečnosti obyvatel, jejich majetku, a samozřejmě návštěvníků je prvořadá,“ řekl Kříž.

Od nového ředitele si slibují lepší komunikaci

Kříž ve funkci vystřídá s platností od 1. prosince Pavla Bendu, kterého ke konci září odvolala tehdejší ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Podle ní Benda nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení.

Doposud Kříž, který se narodil v roce 1975 v Děčíně, vedl regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR - Správy CHKO České středohoří.

V předchozích letech pracoval i na Správě CHKO Labské pískovce. Vedle péče o území CHKO a výkonu státní správy se podílel mimo jiné na realizaci projektů z Operačního programu Životní prostředí a z programu Life a je členem Rady NP České Švýcarsko, doplnilo MŽP.

V Českém Švýcarsku vypukl koncem července rozsáhlý lesní požár, který zasáhl přes 1 000 hektarů. Hasiči bojovali s plameny v těžko přístupném terénu 20 dní. Starostové některých obcí v Českém Švýcarsku si opakovaně stěžovali na nedostatečnou komunikaci se správou parku už před vypuknutím požáru. Benda vedl národní park od července 2008, skončil 30. září. Po jeho odvolání MŽP vypsalo na obsazení uvolněného místa výběrové řízení.

„Od nového ředitele si slibujeme lepší komunikaci ve směru k obcím a zlepšení postavení obcí v radě parku,“ řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář (Sdružení 2022). „V případě pana Kříže se jedná o zkušeného pracovníka ochrany přírody, věříme, že do problematiky národního parku se dostane lehce,“ uvedl. Doplnil, že obce v Českém Švýcarsku nyní společně řeší prevenci před požáry.

Na jmenování nového ředitele národního parku a nového ministra životního prostředí netrpělivě čeká Hřensko. „Jmenování nového ředitele je pro nás zásadní a dobrá zpráva. Konečně budeme mít oficiálního partnera, s nímž můžeme jednat,“ uvedl starosta Hřenska Zdeněk Pánek (Soutěsky-věc veřejná).

„Potřebujeme se co nejdříve sejít a vytyčit strategii, jakým způsobem se přikročí k obnově soutěsek. Zatím nemáme vůbec jasno, kdy se tam bude co dít,“ uvedl starosta. Obec provozuje plavbu na lodičkách po říčce Kamenice mezi soutěskami.

Ohořelé stromy na místech, kde byl požár nejsilnější. Hasiči dlouhé dny čekali na déšť, který by jim pomohl oheň zlikvidovat.

„Geologové tam provádějí průzkum. Potřebujeme být pravidelně informováni o dění, abychom věděli, kdy tam můžeme pustit na opravu přístaviště naše lidi. Moc bychom si přáli, aby se provoz lodiček obnovil na startu nové turistické sezony,“ uvedl starosta.

Národní park České Švýcarsko je nejmladší národní park v Česku, má rozlohu zhruba 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy. Oblast je součástí Česko-saského Švýcarska, přičemž na německé straně je o deset let déle chráněna jako Národní park Saské Švýcarsko.

1. srpna 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...