Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Novým starostou Prahy 1 je Petr Hejma z hnutí STAN. Nahradil kritizovaného Čižinského

Petr Hejma (STAN) s koaliční smlouvou. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Praha 1 má nového starostu, na bouřlivém jednání zastupitelstva se jím v úterý po odvolání Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) stal dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN) z uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů). Toto uskupení jediné zůstává z dosavadní koalice.
  20:07aktualizováno  22:38

V Praze 1 se rozpadla koalice. Uskupení My, co tady žijeme, vypovědělo koaliční smlouvu s ostatními subjekty

Praha 1 Sobě, Piráti a Zelená pro jedničku odcházejí do opozice. Nová koalice My, co tady žijeme, TOP 09, ODS a ANO má ve 25členném zastupitelstvu těsnou většinu 13 hlasů. Již před jednáním zastupitelstva podepsali její představitelé koaliční smlouvu.

Jednání zastupitelů bylo bouřlivé, dosavadní i novou koalici přišlo podpořit velké množství lidí, kteří zaplnili sál na Žofíně a nezdrželi se hlasitých projevů. Členové dosavadní koalice hovořili o nástupu té nové jako o návratu „starých pořádků“, které spojují s korupcí a klientelismem. Zástupci nového vedení zase Čižinského a jeho tým obviňovali z manažerské neschopnosti a rozvrácení úřadu.

Zástupci nové koalice popřeli, že by změna vedení znamenala přerušení dosavadních projektů. Částečně to potvrzuje koaliční smlouva, kterou v úterý podepsali a kterou má ČTK k dispozici. Zahrnuje například nulovou toleranci hazardu nebo návrat tramvají na Václavském náměstí. Změna však podle dokumentu nastane v případě Nemocnice Na Františku, kterou si chce nové vedení radnice ponechat. Chce také pokračovat v privatizaci bytů, ke které měla zejména Praha 1 Sobě výhrady.

V Praze 1 se rozpadla koalice. Uskupení My, co tady žijeme, vypovědělo koaliční smlouvu s ostatními subjekty

Zastupitelé dnes zvolili také další členy rady. Prvním místostarostou byl zvolen Petr Burgr (KDU-ČSL) a místostarostkou Eva Špačková (ODS). Uvolněnými, tedy plat pobírajícími radními, se stali Richard Bureš (ODS), Jan Votoček (TOP 09) a Karel Grabein Procházka (ANO). Michal Caban (Iniciativa občanů) je radním neuvolněným. Podle koaliční smlouvy ještě jedno místo v radě náleží TOP 09, to bude obsazeno později. Zastupitel Martin Kotas neúspěšně jako protikandidáta Hejmy navrhl Vladana Brože (Praha 1 Sobě).

Konec koalice i starosty Čižinského

Pavel Čižinský

Výměna vedení začala před Vánoci, kdy klub My, co tady žijeme vypověděl koaliční smlouvu. Odůvodnil to manažerským selháním Čižinského a názorovými neshodami. Po vypovězení smlouvy z klubu My, co tady žijeme vystoupil Martin Kotas, a naopak do něj vstoupili tři zastupitelé TOP 09. Klub má nyní šest zastupitelů, ODS má pět křesel a ANO dvě.

Volby v Praze 1, která má asi 29.500 obyvatel a zahrnuje centrum města, vyhrálo v říjnu 2018 hnutí Praha 1 Sobě se ziskem šesti mandátů. Druhá skončila ODS s pěti křesly a třetí Piráti se čtyřmi zastupiteli. Koalice My, co tady žijeme obsadila rovněž čtyři křesla. Do zastupitelstva se dostala také TOP 09 se třemi zastupiteli, ANO se dvěma a Zelená pro jedničku s jedním.

Kdo je Petr Hejma?

  • Narodil se 6. července 1969 v Praze
  • Vzdělání: Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze
  • Dosavadní funkce: první místostarosta Prahy 1 (od listopadu 2018); místopředseda pražského krajského výboru STAN
  • Kariéra: zakladatel a spolumajitel developerské společnosti Multiprojekt Group, která podniká ve výstavbě rezidenčních i kancelářských projektů nejen v Praze, ale například také ve Špindlerově Mlýně
  • Působení v politice: v roce 2002 neúspěšně kandidoval do zastupitelstva Prahy 1 jako nestraník za Iniciativu pražských občanů, poté vstoupil do ODS, za kterou v roce 2006 poprvé usedl do křesla zastupitele Prahy 1 a jako lídr kandidátky se stal starostou (koalici tehdy utvořila ODS s ČSSD a SNK ED); v čele městské části skončil po třech letech, kdy návrh na Hejmovo odvolání, se kterým přišli zastupitelé Věcí veřejných, podpořila i část jeho spolustraníků; Hejma se následně s ODS rozešel a v roce 2014 vstoupil do STAN, ve stejném roce se také po čtyřleté přestávce vrátil do zastupitelstva Prahy 1; na podzim 2018 se stal místostarostou
  • Své odvolání z funkce starosty koncem roku 2009 Hejma přičítal vnitrostranickému boji, jeho nástupcem v čele Prahy 1 se tehdy stal další představitel ODS Filip Dvořák. Petr Hejma jej poté začal veřejně kritizovat, poukazoval na jeho pověst kontroverzního politika.
  • V listopadu 2010 místní sdružení ODS zrušilo Hejmovi členství ve straně, zdůvodnilo to jeho činností před komunálními volbami, kdy podle vedení buňky občanským demokratům škodil. V roce 2011 smírčí výbor strany rozhodl v Hejmův prospěch a umožnil jeho návrat do ODS. Někdejší starosta ale řady občanských demokratů stejně opustil.
  • V roce 2011 se Hejmovo jméno objevilo v médiích v souvislosti s aférou kolem sledování některých politiků bezpečnostní agentura ABL, která patřila Vítu Bártovi, jenž stál za Věcmi veřejnými. V dubnu 2011 poslanec Jaroslav Škárka (bývalý člen VV) uvedl, že ABL v roce 2006 sledovala Hejmu a jeho nástupce v čele Prahy 1 Filipa Dvořáka. Škárka podal trestní oznámení, policie jej však odložila s tím, že nešlo o podezření ze spáchání trestného činu.
  • Kromě různých firem sdružených kolem developera Multiprojekt zasedá Petr Hejma ve statutárních orgánech společností Kolektory Praha, Pražská vodohospodářská společnost nebo Vodárna Káraný, je také členem správní rady Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových.
Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...