Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Novým starostou Prahy 1 je Petr Hejma z hnutí STAN. Nahradil kritizovaného Čižinského

Petr Hejma (STAN) s koaliční smlouvou. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Praha 1 má nového starostu, na bouřlivém jednání zastupitelstva se jím v úterý po odvolání Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) stal dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN) z uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů). Toto uskupení jediné zůstává z dosavadní koalice.
  20:07aktualizováno  22:38

V Praze 1 se rozpadla koalice. Uskupení My, co tady žijeme, vypovědělo koaliční smlouvu s ostatními subjekty

Praha 1 Sobě, Piráti a Zelená pro jedničku odcházejí do opozice. Nová koalice My, co tady žijeme, TOP 09, ODS a ANO má ve 25členném zastupitelstvu těsnou většinu 13 hlasů. Již před jednáním zastupitelstva podepsali její představitelé koaliční smlouvu.

Jednání zastupitelů bylo bouřlivé, dosavadní i novou koalici přišlo podpořit velké množství lidí, kteří zaplnili sál na Žofíně a nezdrželi se hlasitých projevů. Členové dosavadní koalice hovořili o nástupu té nové jako o návratu „starých pořádků“, které spojují s korupcí a klientelismem. Zástupci nového vedení zase Čižinského a jeho tým obviňovali z manažerské neschopnosti a rozvrácení úřadu.

Zástupci nové koalice popřeli, že by změna vedení znamenala přerušení dosavadních projektů. Částečně to potvrzuje koaliční smlouva, kterou v úterý podepsali a kterou má ČTK k dispozici. Zahrnuje například nulovou toleranci hazardu nebo návrat tramvají na Václavském náměstí. Změna však podle dokumentu nastane v případě Nemocnice Na Františku, kterou si chce nové vedení radnice ponechat. Chce také pokračovat v privatizaci bytů, ke které měla zejména Praha 1 Sobě výhrady.

V Praze 1 se rozpadla koalice. Uskupení My, co tady žijeme, vypovědělo koaliční smlouvu s ostatními subjekty

Zastupitelé dnes zvolili také další členy rady. Prvním místostarostou byl zvolen Petr Burgr (KDU-ČSL) a místostarostkou Eva Špačková (ODS). Uvolněnými, tedy plat pobírajícími radními, se stali Richard Bureš (ODS), Jan Votoček (TOP 09) a Karel Grabein Procházka (ANO). Michal Caban (Iniciativa občanů) je radním neuvolněným. Podle koaliční smlouvy ještě jedno místo v radě náleží TOP 09, to bude obsazeno později. Zastupitel Martin Kotas neúspěšně jako protikandidáta Hejmy navrhl Vladana Brože (Praha 1 Sobě).

Konec koalice i starosty Čižinského

Pavel Čižinský

Výměna vedení začala před Vánoci, kdy klub My, co tady žijeme vypověděl koaliční smlouvu. Odůvodnil to manažerským selháním Čižinského a názorovými neshodami. Po vypovězení smlouvy z klubu My, co tady žijeme vystoupil Martin Kotas, a naopak do něj vstoupili tři zastupitelé TOP 09. Klub má nyní šest zastupitelů, ODS má pět křesel a ANO dvě.

Volby v Praze 1, která má asi 29.500 obyvatel a zahrnuje centrum města, vyhrálo v říjnu 2018 hnutí Praha 1 Sobě se ziskem šesti mandátů. Druhá skončila ODS s pěti křesly a třetí Piráti se čtyřmi zastupiteli. Koalice My, co tady žijeme obsadila rovněž čtyři křesla. Do zastupitelstva se dostala také TOP 09 se třemi zastupiteli, ANO se dvěma a Zelená pro jedničku s jedním.

Kdo je Petr Hejma?

 • Narodil se 6. července 1969 v Praze
 • Vzdělání: Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze
 • Dosavadní funkce: první místostarosta Prahy 1 (od listopadu 2018); místopředseda pražského krajského výboru STAN
 • Kariéra: zakladatel a spolumajitel developerské společnosti Multiprojekt Group, která podniká ve výstavbě rezidenčních i kancelářských projektů nejen v Praze, ale například také ve Špindlerově Mlýně
 • Působení v politice: v roce 2002 neúspěšně kandidoval do zastupitelstva Prahy 1 jako nestraník za Iniciativu pražských občanů, poté vstoupil do ODS, za kterou v roce 2006 poprvé usedl do křesla zastupitele Prahy 1 a jako lídr kandidátky se stal starostou (koalici tehdy utvořila ODS s ČSSD a SNK ED); v čele městské části skončil po třech letech, kdy návrh na Hejmovo odvolání, se kterým přišli zastupitelé Věcí veřejných, podpořila i část jeho spolustraníků; Hejma se následně s ODS rozešel a v roce 2014 vstoupil do STAN, ve stejném roce se také po čtyřleté přestávce vrátil do zastupitelstva Prahy 1; na podzim 2018 se stal místostarostou
 • Své odvolání z funkce starosty koncem roku 2009 Hejma přičítal vnitrostranickému boji, jeho nástupcem v čele Prahy 1 se tehdy stal další představitel ODS Filip Dvořák. Petr Hejma jej poté začal veřejně kritizovat, poukazoval na jeho pověst kontroverzního politika.
 • V listopadu 2010 místní sdružení ODS zrušilo Hejmovi členství ve straně, zdůvodnilo to jeho činností před komunálními volbami, kdy podle vedení buňky občanským demokratům škodil. V roce 2011 smírčí výbor strany rozhodl v Hejmův prospěch a umožnil jeho návrat do ODS. Někdejší starosta ale řady občanských demokratů stejně opustil.
 • V roce 2011 se Hejmovo jméno objevilo v médiích v souvislosti s aférou kolem sledování některých politiků bezpečnostní agentura ABL, která patřila Vítu Bártovi, jenž stál za Věcmi veřejnými. V dubnu 2011 poslanec Jaroslav Škárka (bývalý člen VV) uvedl, že ABL v roce 2006 sledovala Hejmu a jeho nástupce v čele Prahy 1 Filipa Dvořáka. Škárka podal trestní oznámení, policie jej však odložila s tím, že nešlo o podezření ze spáchání trestného činu.
 • Kromě různých firem sdružených kolem developera Multiprojekt zasedá Petr Hejma ve statutárních orgánech společností Kolektory Praha, Pražská vodohospodářská společnost nebo Vodárna Káraný, je také členem správní rady Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových.
Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...