10. září 2015 17:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobci: Převaděčství je trestné. Hranice Česka existují, nehledě na Schengen

Hranice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hranice - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Nejvyšší státní zastupitelství odmítlo právní názor, podle nějž nemůže docházet k nezákonnému pozemnímu překračování českých hranic, protože státy schengenského prostoru státní hranice zrušily. Vyplývá to ze srpnového stanoviska analytického a legislativního odboru Nejvyššího státního zastupitelství, na které ve čtvrtek upozornil server Česká justice.

Nejvyšší státní zastupitelství dospělo podle serveru k závěru, že státní hranice České republiky stále existují, protože nebyly Ústavou zrušeny ani změněny. Pokud by se ČR vzdala ochrany svých státních hranic, rezignovala by tím na vlastní svrchovanost. Odmítnutý názor by znemožňoval vést trestní řízení proti převáděčům a pachatelům by zajišťoval nestíhatelnost.

Stanovisko vzniklo kvůli nejednotné praxi státních zástupců ve vztahu k trestnému činu „organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice“, který český trestní zákoník v paragrafu 340 postihuje v základní sazbě až dvěma lety vězení či zákazem činnosti, v nejzávažnějších případech pak až 12 lety odnětí svobody.

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a kolektiv dalších autorů ve svém komentáři k trestnímu zákoníku uvedli, že pokud státy Schengenu zrušily ochranu hranic a tím i samotné hranice, nemůže dojít k nedovolenému překročení těchto hranic. „Vnitřní hranici České republiky lze překračovat na jakémkoliv místě, a tudíž není u pachatelů, kteří překračují hranice České republiky se státem, pro který jsou závazná ustanovení schengenské dohody, naplněn zákonný znak trestného činu - nedovolené překročení státní hranice,“ citoval Šámala server.

Zákon o státních hranicích

NSZ s tímto postojem ale nesouhlasí. Podle jeho stanoviska je pojem „státní hranice“ potřeba vykládat v souladu se zákonem o státních hranicích. Ten uvádí, že státní hranice oddělují výsostné území České republiky od území sousedních států jak na zemském povrchu, tak svislým směrem ve vzdušném prostoru i pod zemským povrchem, v nadzemních i podzemních stavbách a zařízeních.

„Kategorie vnitřní a vnější hranice vytvořené v rámci, respektive pro účely schengenského prostoru jsou tedy zásadně bez vlivu na pojem ‚státní hranice‘ užitý v § 340 trestního zákoníku a neomezuje jeho aplikaci jen na takzvanou ‚vnější‘ schengenskou hranici,“ napsalo státní zastupitelství.

Za „organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice“ bylo podle statistik ministerstva spravedlnosti v posledních třech letech odsouzeno 33 lidí, konkrétně v roce 2012 to bylo deset pachatelů, o rok později čtyři a loni 19 osob.

Český trestní zákoník dále postihuje také napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky a násilné překročení státní hranice. Ministerstvo žádné zpřísnění legislativy v souvislosti se současnou uprchlickou vlnou nechystá. Opoziční ODS ve čtvrtek zveřejnila, že připravuje vlastní návrh na zvýšení trestů za převáděčství.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...