Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Nuly proti Castrovi. Véčkaře stíhá skandál za skandálem

Česko

PRAHA Blázen, nula, paranoici, Castro, autoritář, diktátor. Takovými slovy se v posledních dnech a týdnech navzájem titulují lídři a poslanci Věcí veřejných.

Nejnovější kauza místopředsedy Jaroslava Škárky je jen dalším důkazem, že „bojovníci proti dinosaurům“ z VV zabředli do pořádných problémů. Škárka nejprve na skrytý mikrofon tvrdil, že ho faktický šéf strany Vít Bárta uplácí. Posléze obrátil: prý šlo o mystifikaci.

Nikdo ale přesně neví, kam až ony trable mohou dojít. Véčkaři si totiž kritiku vyměňují především přes interní vzkazy, které zpravidla skončí v médiích. Zprávy o tom, že takový či onaký počet členů hodlá stranu opustit a přejít jinam, jsou prakticky denním koloritem. Když ale dojde na řešení na poslaneckém klubu, všichni bez výjimky demonstrují svoji jednotu. A ty, kteří o možných odchodech mluví, nazvou „idioty“, jak to třeba v rozhovoru pro LN nedávno učinil Radek John.

Na potíže si přitom VV zadělaly už po volbách, kdy poslanci museli podepisovat, že kdo stranu opustí, zaplatí 7 milionů. Dnes už to prý ale neplatí.

Pokračování na straně 2

Výroky poslance VV Škárky o penězích za loajalitu chtějí objasnit jeho kolegové, premiér i koaliční lídři

Nuly proti Castrovi. Véčkaře stíhá...

Dokončení ze strany 1

Smlouva VV s kandidáty do sněmovny tehdy určovala, že poslanci musí pod pohrůžkou sedmimilionové pokuty hlasovat v souladu se stanoviskem poslaneckého klubu nebo republikové rady VV. Detaily o smlouvě se dostaly na veřejnost už záhy po volbách. Krátce nato ji navíc straně vypověděl poslanec Stanislav Huml, kterému se tehdy nelíbila podpora bratrů Mašínů.

Dnes ale véčkaři tvrdí, že už pokuty plynoucí ze smlouvy, kterou právníci po jejím zveřejnění označili za protiústavní, nikdo vymáhat nebude. „Nad těmi smlouvami teď vůbec nikdo nepřemýšlí. Hlavním důvodem bylo to, že kdyby tu byla křehká, stojedničková koalice, tak abychom poslance nějak udrželi. Teď máme ve sněmovně velkou většinu, to znamená, že ty smlouvy pozbývají funkčnost. V tuto chvíli jsou ty smlouvy absolutně iracionální,“ říká Michal Babák.

Nedokonaná „minirebelie“ bojovníka proti hazardu Josefa Novotného, jenž hrozil, že pokud nebude po jeho, nepodpoří státní rozpočet, se zdála být ještě úsměvnou.

Tou dobou véčkaři řešili především naprostý výprask v komunálních a senátních volbách a přetřásali zdánlivě nekončící skandály ministra vnitra Radka Johna. Podle kuloárních informací z prostředí VV byl tehdy John, který se propadal v žebříčcích popularity strmě dolů, zralý na odvolání. Za to, že se tak nakonec nestalo, může zřejmě poděkovat Petru Nečasovi.

Premiér se totiž do véčkařů při vypjaté bitvě o policejního prezidenta pustil před koaličním jednáním tak tvrdě, že VV opustily jednání a Vít Bárta prý prosazoval odchod z koalice a spojení s ČSSD. Proti němu se měla postavit skupina poslanců s neformálním lídrem – ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským (údajně jich bylo 11, s Jankovským 12). Strana se podle nich nesmí vydat doleva, jinak skupina končí. Podstatné je, že v ní byli šéfka klubu Kristýna Kočí a Škárka.

Výsledkem bylo, že John na „správné“, tedy Bártově straně, upevnil svoji pozici a v ohrožení byl dočasně Jankovský, který dal vedení najevo, že jsou mu stranické hry fuk. Vše ale utlumila kauza sledování politiků ODS v Praze 11 agenturou ABL, kvůli které se Bárta omlouval Nečasovi za lež.

Až letos v březnu MF Dnes zveřejnila říjnový dopis Bártovy manželky Kateřiny Klasnové vedení VV. O svém muži tam jinými slovy napsala, že je diktátorem, který neumožňuje diskusi, a hrozila odchodem z funkce místopředsedkyně. Klasnová list nepopřela, ale odmítla se k němu vyjádřit. Dnes tvrdí, že při volbě předsedy dá hlas Johnovi, ale Škárku s Humlem nazývá „zlobivými dětmi“.

Škárka mezitím pohrozil odchodem, pokud půjde strana doleva, a naposledy vykládal Respektu o úplatcích ze strany Bárty. Huml zase napsal o nedemokratických principech, šacování před vstupem do poslaneckého klubu a zabavování mobilů. Přidala se například poslankyně Dagmar Navrátilová. Dopisy opět „unikly“ do MF Dnes, oficiálně je ale véčkaři nekomentují.

Do toho má Kočí podle kuloárních zpráv za to, že její snímky s exministrem za ODS Pavlem Drobilem z Davis Cupu či se šéfem poslanců ODS Petrem Tluchořem „zařídil“ pro bulvár sám Bárta. Kočí občas řekne proti vedení více či méně ostrou větu. Bárta měl ostatně podle Humla zajistit i jeho nevydání ke stíhání policií kvůli údajnému zmanipulovanému posudku při dopravní nehodě. Huml si vydání nejdřív přál, pak chvíli nepřál, ale nakonec přál.

Když ale před 11 dny jednal klub VV, vyšli všichni s tím, že jsou jednotní, nikdo neodchází a kdo si to myslí, je „idiot“. A že předsedou strany má být Vít Bárta.

***

Kmotři za Škárkou

Poslanec VV Michal Babák tvrdí, že za Jaroslavem Škárkou stojí „kmotři“ z ODS v Plzni v čele s Romanem Jurečkem. Chtějí prý rozložit klub VV, potažmo koalici. John byl zralý na odvolání. Za to, že se tak nakonec nestalo, může děkovat Nečasovi

Poslanec a místopředseda Věcí veřejných Jaroslav Škárka se ve včerejším rozhovoru pro týdeník Respekt opřel do vlastní strany. Prohlásil, že od neformálního šéfa VV Víta Bárty bere měsíčně peníze za mlčení a za loajalitu.

Jaroslav Škárka (40) Bývalý předseda VV je poslancem za Plzeňský kraj. V minulosti se stal předmětem mediálního zájmu kvůli radikálním a xenofobním názorům, které prezentoval na svém blogu. Rozvířil také aféru, když začal v médiích spekulovat o odchodu ze strany, pokud by se orientovala více doleva.

V řadách 24 poslanců Věcí veřejných je zřejmě více „rebelů“. Někdy se hovoří o sedmi, někdy o jedenácti protestujících. Těm má vadit zejména Bártův autoritativní styl řízení strany.

Stanislav Huml (56) Dopravní a bezpečnostní expert poslal spolustraníkům dopis, ve kterém je varoval, že jsou „loutkami ovládanými agenturou ABL“.

Josef Novotný (57) Bývalý starosta Bystřice pod Pernštejnem, později senátor za SNK-ED. V prosinci 2010 vyhrožoval, že nepodpoří rozpočet.

Dagmar Navrátilová (45) Členka zastupitelstva města Olomouc kritizovala příliš autoritativní vedení strany.

Kristýna Kočí (25) Šéfka poslaneckého klubu a místopředsedkyně VV, ani jí se nelíbí „dominantní role“ Víta Bárty.

Martin Vacek (39) Lídr Věcí veřejných ve Zlínském kraji, odborný terapeut. Stěžoval si, že si Bárta plete poslance se zaměstnanci své firmy.

Kamil Jankovský (53) Ministr pro místní rozvoj není na rozdíl od výše jmenovaných poslancem. Podle spekulací patří k pravicovému křídlu Věcí veřejných.

Autor: