Středa 16. října 2024, svátek má Havel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NWR zarmoutila investory

Česko

Skupina zaznamenala ve třetím čtvrtletí slabší prodeje. Také zisk zaostal za očekáváním

PRAHA Z aktuálně oznámených výsledků hospodaření těžební skupiny NWR, do níž náleží české společnosti OKD a OKK Koksovny, byli investoři zklamáni. Někteří z nich dali pokyn k prodeji. Akcie NWRv pátek proto na pražské burze klesly o 3,3 procenta na 216,6 koruny za kus.

Skupina NWR ve třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 48,5 milionu eur, tedy v přepočtu 1,2 miliardy korun. Analytici však očekávali hodnotu okolo 70 milionů eur. Pod očekáváním byla také oznámená výše tržeb na úrovni 408 milionů eur (10 miliard korun).

Vedení NWR nicméně očekává, že slabší výsledek v letních měsících dožene v posledním kvartálu. „Ve třetím čtvrtletí jsme zaznamenali o něco nižší prodeje vlivem nižší výroby v ocelárnách. Jednalo se jen o krátkodobý výkyv, který již skončil,“ uvedl pro LN finanční ředitel NWR Marek Jelínek. Jak upozornil analytik brokerské firmy Cyrrus Marek Hatlapatka, slabší výsledek mohl souviset s dočasným uzavřením ostravské ocelárny Evraz Vítkovice Steel.

Za celé období od ledna do září vykázala skupina NWR čistý zisk 163,6 milionu eur, o rok dříve přitom utrpěla ztrátu 69 milionů eur. Tržby meziročně vzrostly o 45 procent na 1,12 miliardy eur. Jelínek zmínil také snížení nákladů díky uzavření starší ostravské koksovny Jan Šverma a převedení výroby do nových koksárenských baterií v koksovně Svoboda.

NWR se dále pochlubila silnými výsledky za měsíc říjen, kdy její české dceřiné společnosti vyprodukovaly 1,16 milionu tun černého uhlí a 95 tisíc tun koksu. Celoroční cíl těžby 11,5 milionu tun uhlí a výroby jednoho milionu tun koksu bude podle Jelínka splněn. „Již teď je jisté, že rok 2010 bude druhý nejlepší rok v historii NWR,“ dodal Jelínek. Rostoucí optimismus vedení NWR se projevuje také v akvizičních plánech. Do konce listopadu bude jasné, zda akcionáři polské těžební společnosti Bogdanka přistoupili na nabídku NWR, která chce jejich podíly odkoupit při ceně 100,75 zlotého (630 korun) za akcii. „Většina polských černouhelných dolů je stále ve vlastnictví státu. Zájem budeme mít o jakoukoli společnost, která se bude privatizovat,“ dodává Jelínek.

Akviziční příležitosti NWR sleduje také na Ukrajině. „Zahajují tam proces privatizace několika uhelných společností a i tam máme zájem. Musíme však zde zohlednit pro Ukrajinu specifické politické riziko,“ říká finanční ředitel NWR.

***

Skupina NWR ve třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 48,5 milionu eur, tedy v přepočtu 1,2 miliardy korun. Analytici však očekávali hodnotu okolo 70 milionů eur.

Autor: