Nykänen se vrátil do Harrachova

HARRACHOV Po jedenadvaceti letech se finský skokan na lyžích Matti Nykänen vrátil na můstky v Harrachově a závodil.

Legendární Fin je pod Čertovou horou hvězdou neoficiálního MS veteránů, včera skončil na můstku K-70 v kategorii 45 až 49 let pátý.

Nykänen trénoval v Česku od neděle a v závodě skočil 63,5 a 58 metrů, což na výhru nestačilo. „Neskáče jenom ze srandy, z pátého místa byl zklamaný. Nebyl totiž zvyklý prohrávat,“ pravil Pavel Ploc, bývalý Nykänenův sok. Nykänen, který na šampionátu veteránů dokázal předloni vyhrát na můstku K-38, bude mít šanci na reparát dnes, kdy bude skákat na můstku K-40.

Ve své éře proslul Nykänen skvělým stylem, ještě tím starým, při kterém měli skokani lyže u sebe. I on ale změnil styl a nyní ukázal „véčko“. „Trošku to roztahuje, to mě docela překvapil,“ smál se Ploc, který Nykänena viděl po patnácti letech. Fin má prý jen asi 65 kilo. „Já osmdesát,“ porovnával Ploc a ocenil Nykänena, že skáče i mezi veterány. „Je to dřina, rekreačně skákat nejde.“

VPlocově harrachovském penzionu oba nad fotkami vzpomínali na aktivní éru. Připomněli si třeba rok 1987 a závody v Oberstdorfu, kde vyhrál Ploc a připravil tak Fina o triumfy ve všech závodech Turné čtyř můstků. „On to tenkrát neunesl a nešel na stupně. To samé udělal, když jsem ho porazil v Lahti. Neuměl prohrávat, ale dnes jsme se tomu zasmáli,“ řekl Ploc.

Sedmačtyřicetiletý Nykänen má tři olympijská zlata z Calgary 1988, jedno ze Sarajeva 1984. Mistrem světa se stal pětkrát, navíc jednou v letech, dvakrát vyhrál Turné čtyř můstků a ovládl rekordních 46 závodů ve Světovém poháru.

Po kariéře byl kvůli problémům s alkoholem a násilným výpadům už třikrát odsouzen. Naposledy dostal 16 měsíců vězení loni v létě za napadení manželky, ale odvolal se a nové řízení by se mělo uskutečnit koncem května. Rodák z Jyväskylä v posledním roce abstinuje, zhubl a v lednu se zasnoubil s přítelkyní Susannou Ruotsalainenovou, s kterou přijel i do Česka.