Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Obchodníkovi Xixoio policie zabavila majetek za 50 milionů, zadržené pustila

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Národní centrála proti organizovanému zločinu, která v úterý zasahovala v sídle obchodníka s digitálními aktivy Xixoio v Praze a zadržela dva lidi, ve čtvrtek potvrdila, že oba pustil. Podle HN.cz jde o hlavní představitelé firmy. Kriminalisté provedli sedm domovních prohlídek a další prohlídky kanceláří i aut.
  16:24

„Kriminalisté zároveň zajistili důkazní materiál v podobě listinných materiálů a digitálních dat. Dále byla zajištěna dvě osobní motorová vozidla, rodinný dům a další hodnotné věci, jako výnos z trestné činnosti, v celkové hodnotě asi 50 milionů korun,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Podle jeho slov je dvojice podezřelá z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti.

„Dne 30. listopadu 2022 byly obě dvě fyzické osoby propuštěny ze zadržení. Ve věci doposud není zahájeno trestní stíhání,“ doplnil Ibehej s tím, že trestní řízení stále probíhá, kdy dozor vykonává Městské státní zastupitelství v Praze.

Zajímali se o některé finanční operace

Policie ve společnosti Xixoio zasahovala v úterý. „Představitelé firmy Richard Watzke a Henry Ertner jsou ve vazbě,“ napsal tehdy Týdeník Euro.

Policisté přišli podle serverů do libeňských kanceláří firmy Xixoio. „Policisté za mnou přišli, měli nějaké otázky, vyžádali si nějaké dokumenty, ale netuším proč,“ řekl Seznam Zprávám menšinový akcionář firmy Jiří Machalický. Detektivové se údajně zajímali o některé finanční operace, při kterých byly z Xixoio přesunuty na soukromé účty desítky milionů korun.

Společností Xixoio představila v únoru 2022 první takzvaný tokenizovaný projekt v Česku. Kapitál získaný úpisem speciálních digitálních cenných papírů chce SimpleCell využít na elektroměry připojené k IoT síti, tedy internetu věcí. Elektroměry mají domácnosti a firmy využívat k optimalizaci a sledování spotřeby elektrické energie.

Před rokem Česká národní banka varovala veřejnost před investicemi do tokenů a výslovně zmínila právě Xixoio.

Autor:

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....

Mohlo by vás zajímat