27. září 2014 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O adopce dětí gayi se bojuje i na Hradě. Prezident se k vetu nechystá

Ptali jsme se lídrů: mají mít homosexuálové právo na adopci dětí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ptali jsme se lídrů: mají mít homosexuálové právo na adopci dětí? | foto: Shutterstock

PRAHA Aby si dítě homosexuálního partnera mohl osvojit i jeho protějšek, se kterým svazek stvrdil před úřady. To je hlavní cíl novely zákona o registrovaném partnerství. Nezletilých, na které nemá druhý rodič zákonné právo, je v Česku podle odhadů 900. Návrh v dolní komoře zaštítila poslankyně Radka Maxová (ANO). Sehnala pod něj podpisy několika poslanců napříč stranami a v polovině prázdnin ho předala do rukou ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD).

„Vláda by měla brzy připravit stanovisko. S nejvyšší pravděpodobností se jednání na půdě parlamentu zahájí v listopadu,“ popsala aktuální stav Maxová.
Podporu poslanců shání ale dál. „Myslím, že se nám docela daří. Je to hlavně o komunikaci. Odkazujeme na české i zahraniční psychology,“ řekla také.

Osvojování dětí

* 900 dětí žije podle odhadů v homosexuálních rodinách. Jeden z rodičů na ně však nemá podle zákona právo.
* 58 procent respondentů uvedlo, že by homosexuální páry měly mít právo na adopci dětí partnera/partnerky.
* Podle 45 procent dotázaných by měly mít právo adoptovat také děti z ústavů.
* 73 procent lidí podporuje právo homosexuálů na registrované partnerství, podle 45 procent by měli uzavírat sňatek.

Sám Dienstbier nechce odhadovat, jaké má předloha šance na úspěch: „Zatím jsme ve stadiu sběru podkladů tak, aby byla novela dobře a co nejkomplexněji připravena, se všemi stanovisky. Pak bude teprve jasněji.“ Za prosazení novely dlouhodobě bojuje Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu, která návrh sepsala už pro minulé obsazení sněmovny. Ta se ale rozpadla a nestihla se tímto bodem zabývat.

Oslovení Hradu

Tentokrát si zástupci platformy dávají větší šance. Přesto nenechávají nic náhodě. Oslovují poslance, budoucí senátory, kontaktovali už i prezidenta Miloše Zemana. „Začali jsme už jednat i s některými senátory a děláme anketu mezi všemi kandidáty do třetiny Senátu. Výsledky budeme znát příští týden,“ řekl LN člen platformy Zdeněk Sloboda.

Zhruba v květnu by podle něho mohla být novela u hlavy státu. I Zemanovi organizace poslala dopis se základními tezemi, o co novela bojuje. Hradní kancelář zatím odpověděla, že dopis dorazil. „Pan prezident zastává k této předloze neutrální stanovisko. Rozhodnutí je především na zákonodárcích,“ napsal LN mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

ČTĚTE TAKÉ:

„Týká se to i věřících“ Z členů parlamentu se největší potíže čekají u KDU-ČSL, která uznává pouze tradiční rodinu. Přesto Maxová ani zástupci platformy nemají za to, že by lidovci chtěli za každou cenu novelu zabrzdit. „Jde jim také o děti,“ čte v jejich programu Sloboda.

„Když se jde do hloubky, zjistíte, že tento problém se týká i lidí, kteří jsou věřící,“ říká zase k adopcím Maxová.  Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola ale nedávno připomněl, že homosexuálové v roce 2006, kdy se zákon o registrovaném partnerství přijímal, hlásali, že nic víc nebudou chtít.  „Je to tedy překvapivá změna. Považoval bych za velmi vhodné věnovat náležitou pozornost tradiční rodině a její podpoře,“ uvedl Mihola.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?