Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

O azyl žádají stovky Romů

Česko

Romský exodus – Do Kanady odcházejí ze strachu či pouhého prospěchářství

Na romském exodu do Kanady vydělají „prospektoři“. Dávají Kanaďanům informace o postavení Romů v Česku a zároveň od nich berou peníze za zastupování azylantů.

PRAHA Loni zaznamenaly kanadské úřady 853 žádostí o azyl z Česka. Jen za první dva měsíce letošního roku zažádalo o azyl přes tři sta Romů a v březnu se toto číslo zřejmě zvedlo o dalších dvě stě osob.

Mohutnost nové vlny romského exodu ukazuje srovnání se sousedy. O azyl v Kanadě se totiž v lednu a v únoru ucházelo pouhých sedm Slováků, devět Rumunů a pět Poláků. Sami Romové spolu s řadou odborníků považují za hlavní důvod masové emigrace vzrůstající projevy extremismu a rasismu v Česku. Ukazuje se ovšem, že romský exodus má rovněž silný ekonomický podtext. Dokládá to loni sepsaná zpráva několika odborníků, kteří se již léta Romy zabývají. LN totožnost hlavního autora zprávy znají, ale na jeho žádost ji nezveřejňují. Migrace Romů je podle zprávy řízena a připravována tzv. „prospektory“ – bývalými občany Československa. „Ústřední postavou“ prospektorů má být výkonný ředitel Romského komunitního centra v Torontu Paul Saint Clair. Emigrant z Košic, který do Kanady přišel jako chlapec již před čtyřiceti lety. Právě Romské komunitní centrum má hrát klíčovou roli. Na jedné straně předává kanadskému Výboru pro přistěhovalectví a uprchlíky informace o postavení romské menšiny v Česku a na druhé straně před stejným výborem zastupuje imigranty v azylovém řízení. Podle údajů, které českým výzkumníkům sdělil sám Saint Clair, jsou Romové dopředu instruováni, jak se mají hned při prvním setkání s kanadskými úředníky chovat. Žadatelé o azyl pak dostanou kanadský doklad totožnosti, mají nárok na bezplatnou zdravotní péči, ubytování a sociální dávky. Žádost pak posuzuje Výbor pro přistěhovalectví a uprchlíky. Před ním Romy podle zprávy zastupuje často Saint Clair. Výbor, s kterým úzce spolupracuje, mu přitom za zastupování azylanta může vyplatit částku ve výši dvou tisíc kanadských dolarů.

Takovou praxi považují autoři zprávy za „nekorektní prolnutí rolí“. Prospektoři mají na příchodu žadatelů o azyl profesní či finanční zájem, a Výbor pro přistěhovalectví a uprchlíky má i proto „k dispozici jednostranné a zkreslené informace o situaci Romů“ v Česku.

Saint Clair výzkumníkům naznačil, že Romové při pohovoru s kanadskými úředníky na jeho doporučení přehánějí své negativní zkušenosti s rasismem. Autoři zprávy mluví přímo o „prefabrikovaném schématu azylové historky“. „Zaráží mě pravdomluvnost Romů z ČR. Jednomu klientovi, jehož příběh obsahoval odkaz na to, že se jednou stal obětí útoku, jsem opakovaně doporučoval, aby tvrdil, že byl obětí rasově motivovaných útoků několikrát,“ citují autoři Saint Claira.

Imigrační výbor podléhá podle autorů prospektorům natolik, že nepožaduje důkazy diskriminace. Přitom třeba maďarští Romové takovou povinnost mají. Důvodem je podle zprávy odlišná pověst obou zemí: „Maďarsko je, vzhledem k existenci řady oficiálních menšinových institucí, ale i lepší sebeprezentaci, vnímáno z kanadského pohledu lépe.“ Důvody exodu jsou podle Saint Claira „minimálně z poloviny ekonomické“. Roli ale hraje i diskriminace a obava z rasistických útoků.

***

za první dva měsíce roku 2009

požádalo v Kanadě o azyl:

přes 300 občanů Česka

7 občanů Slovenska

5 občanů Polska

9 občanů Rumunska

Jak Romové odcházejí do Kanady

Azylová migrace Romů z Česka do Kanady vytváří klientský systém formující se kolem postav „prospektorů“ – bývalých občanů Československa, kteří mají profesní (respektive finanční) zájem na příchodu žadatelů o azyl. Prospektoři jsou napojeni na činnost kanadského Výboru pro přistěhovalectví a uprchlíky.

Výbor pro přistěhovalectví a uprchlíky má k dispozici jednostranné a zkreslené informace o situaci Romů v Česku, a to díky pracovníkům lidskoprávního průmyslu, kteří jsou do velké míry identičtí s prospektory.

Rozhodnutí pro cestu za azylovou migrací do Kanady není nikdy spontánní. Vždy mu předchází í napojení na prospektorský kanál či rodinnou síť. Romští žadatelé o azyl většinou praktikují v Kanadě stejné životní strategie jako v Česku: život na sociální podpoře kombinovaný s prací načerno.

Toto jsou závěry zprávy o romské emigraci českých Romů do Kanady. Zprávu loni v říjnu vytvořila skupina odborníků dlouhodobě se zabývajících romskou problematikou, a to na základě výzkumu probíhajícího v Česku i v Kanadě.

Ústřední postavou prospektorů má být výkonný ředitel Romského komunitního centra v Torontu Paul Saint Clair

Autor: