Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

O Benešových dekretech. V jeho vile

Česko

SEZIMOVO ÚSTÍ Slovenský premiér Robert Fico je asi jediným středoevropským premiérem, který dobrovolně a rád přijal pozvání do vily Edvarda Beneše v Sezimově Ústí u Tábora. Vila, kterou nechala minulá Topolánkova vláda opravit do její prvorepublikové podoby, měla včera svoji premiéru - Robert Fico byl prvním předsedou vlády, který sem zavítal na oficiální státní návštěvu.

K ní patřilo i položení věnců u hrobky Edvarda Beneše, který je u vily pohřben. Se svým hostitelem, premiérem Janem Fischerem, si Fico nad hrobem druhého československého prezidenta vyslechl i hymnu bývalého společného státu. Jen v obráceném pořadí a s jednou slokou ve slovenské části navíc. I když to původně vypadalo, že kladení věnců bude přihlížet jen ochranka a novináři, nakonec se dostavili i „místní občané“. „Hlásili to v obecním rozhlasu, když jsme uklízeli zahradu, tak jsme přišli,“ svěřila se přihlížející důchodkyně. Robert Fico se nevyhnul ani podepisování fotografií, jakoby i starousedlíci tušili, že podobná návštěva sem jen tak nepřijede.

Představit si totiž na místě Roberta Fica rakouského kancléře Wernera Faymanna nebo německou kancléřku Angelu Merkelovou je téměř nemožné. Beneš je totiž dnes spojován hlavně, byť nezaslouženě, s Benešovými dekrety, na jejichž základě byly z Československa vyhnány tři miliony sudetských Němců. Stejný osud měl podle dekretů potkat i slovenské Maďary, ale u nich to Stalin nepovolil, část jich byla „vyměněna“ a půl milionu jich s dodnes platnou dekretovou nálepkou „kolaborantů a zrádců“ na Slovensku zůstalo. Benešovy dekrety, postavení maďarské menšiny na Slovensku i otázky hranic jsou navíc v těchto dnech témata, kolem nichž se točí kampaň blížících se voleb jak v Maďarsku, tak na Slovensku.

Premiér Fico využil nahrávky v podobě novinářské otázky, aby hned zdůraznil, jak zcela nedotknutelné dekrety pro Slovensko jsou. „Benešovy dekrety jsou pro nás nezměnitelné a nezrušitelné, o tom se nebudeme s nikým bavit,“ prohlásil. Varoval současně, že pokud by po volbách nová maďarská vláda pokračovala v předvolební rétorice pod heslem „Maďarsko je jediná země, která sousedí sama se sebou“, bude Slovensko tvrdě reagovat. Český premiér Jan Fischer řekl, že v otázce dekretů se s Ficem shoduje - stejně jako ve znepokojení z volebních preferencí maďarské krajní pravice, která může ve volbách dostat až dvacet procent hlasů. „Já pevně věřím, že maďarská společnost tento problém, ten nárůst extrémní pravice, bude umět zvládnout a bude fungovat jako standardní demokracie a pevná součást Evropské unie,“ dodal ale současně Fischer. Přítomnost českého premiéra však pohnula Fica i k prohlášení, že v zájmu uklidnění situace je ochoten se sejít s novým maďarským premiérem po volbách kdekoli a kdykoli a že bude dělat vše pro to, aby se Maďaři na Slovensku cítili jako plnohodnotní občané. A že Maďarsko a Slovensko mohou nadále v rámci Visegrádské čtyřky i po volbách dobře spolupracovat jako součást vlivného bloku, který podle Fica i Fischera poslední rok významně ovlivnil rozhodnutí v rámci celé Evropské unie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!