Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O boby a posyp je rekordní zájem

Česko

Kalamita a ekonomika – Obchodníci si mnou ruce, výkon českého hospodářství sníh neohrozí

Prodejci posypové soli, nářadí na odhrabávání sněhu, ale i dětských bobů a saní zažívají v těchto dnech hotové žně.

Může za to sněhová nadílka, která je v některých místech země největší za poslední léta. PRAHA Sníh, který způsobuje značné problémy zejména v dopravě, se v posledních dnech stává dobrým spojencem řady obchodníků. Prodejci sněhových hrabel, košťat, lopat či posypového materiálu často ani nestíhají doplňovat regály v obchodech. Řada z nich má tento sortiment už vyprodaný. Podobně jsou na tom dětské boby a sáňky. Na nezájem zákazníků si v těchto dnech nemohou stěžovat ani prodejci sněhových řetězů pro motoristy.

„Ve srovnání s loňským rokem nám nyní v lednu vzrostl prodej nářadí na odhrabávání a odklízení sněhu včetně sněžných fréz o více než 300 procent. U posypového materiálu zaznamenáváme nárůst přes 200 procent,“ uvedl Jaroslav Paděra, vedoucí nákupu obchodního řetězce pro kutily Hornbach. Podobně se vyjádřila také Ivana Šedivá, mluvčí konkurenčního řetězce OBI.

„Sněhové frézy jdou nyní velmi dobře na odbyt. Denně jich prodáme několik set kusů, a tak posilujeme zásobování našich prodejen,“ řekl Václav Brom ze společnosti Mountfield, provozující stejnojmenný řetězec. „Sněhové frézy jsou výslovně sezonní zboží. Zájem o ně enormně stoupne vždy, když napadne sníh. V této sezoně je to již podruhé, “ dodal Brom.

Boby, sáňky a pekáče Z abnormálního zájmu zákazníků se mohou nyní těšit také obchodníci prodávající zboží pro zimní radovánky. „V těchto dnech zaznamenáváme nárůst prodejů zimního vybavení v řádu desítek procent. Jedná se především o saně, boby a pekáče. Zákazníci mají dále zájem o sněhové řetězy, hrabla a košťata na odstraňování sněhu. V některých prodejnách může být proto toto zboží dočasně vyprodáno,“ připustil Libor Kytýr, mluvčí společnosti Ahold, provozující v Česku síť obchodů Albert.

„Téměř každý druhý zákazník se nyní ptá po dětských bobech. Jejich prodej zažívá v posledních dnech neskutečný boom. Kdyby někdo dokázal přivézt kamion bobů, tak by ho nyní bez problémů celý rozprodal,“ uvedl Jan Smaha, vedoucí prodejny Hervis Sports Nový Smíchov v Praze.

Zimní obuv i sněhové řetězy Nebývalé množství sněhu, které je například v Praze podle informací společnosti Meteopress největší za posledních 17 let, poznávají na tržbách i obuvníci. „Zájem o zimní obuv je v posledních dnech výrazně větší, než je obvyklé pro toto období,“ potvrdila Alena Šuláková, zástupkyně vedoucího prodeje obchodního domu Humanic na pražském Smíchově.

Lidé ale utrácejí i za výbavu aut. V jejich případě se výrazně zvýšil nejen odbyt sněhových řetězů, ale i škrabek, rozmrazovačů a ostřikovačů. „Oproti loňsku se zájem o zimní řetězy zvýšil pěti- až šestinásobně. Letošním hitem jsou ale textilní sněhové řetězy AutoSock. Je o ně pětinásobně větší zájem než o klasické řetězy,“ řekl Simeon Nezbeda, obchodní manažer pro Českou republiku společnosti DD Pneu.

Zvýšený zájem o sněhové řetězy zejména před vjezdem do horských oblastí hlásí také čerpací stanice. Motoristé na pumpách nešetří ani na pohonných hmotách. „V posledních dnech vzrostl odbyt nejen aditiv do motorové nafty, ale zákazníci více poptávají prémiovou naftu použitelnou až do minus 26 stupňů Celsia,“ uvedl Václav Loula, ředitel pro jakost sítě čerpacích stanic Benzina.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!