Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

O „čestnosti“ slova Víta Bárty

Česko

POLITICKÝ DIÁŘ

Faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta se dostal do pořádných potíží. Přesvědčivé důkazy předložené MF DNES totiž jasně svědčí o tom, že jeho detektivní agentura ABL (pardon, po vstupu do vlády ji předal bratru Matějovi) v roce 2007 sledovala političku ODS Martu Šorfovou. Bárta sice oficiálně stále tvrdí, že ABL politiky nesledovala, v úterý ale poprvé připustil, že dokumenty prokazující opak nemusí být falzifikáty, jak tvrdil doposud, nýbrž „dokumenty se složitou historií“. Detailněji se k věci hodlá vyjádřit v pátek. Začíná být čím dál zjevnější, že Bártovi nezbude než všelijakými obezličkami alespoň částečně připustit, že ABL ve sledování Šorfové namočená „tak trošičku“ byla.

Poté ovšem vypukne skandál, který bude mít hned několik rovin. Tou první je samotný fakt, že agentura sledovala konkurenční političku (Věci veřejné už tehdy byly v zastupitelstvech některých městských částí v Praze). Bárta může stokrát argumentovat, že firma neměla a nemá s Věcmi veřejnými nic společného (haha!) a že detektivní služby si od komerčního subjektu mohl najmout kdokoliv na kohokoliv. Zvlášť pokud si ABL na sledování Šorfové najal některý z jejích stranických konkurentů v Praze 11. Jenže Bárta je dnes ministrem dopravy a neformálně i vnitra. Nejen Bártovi koaliční partneři se mohou právem ptát: A koho a proč z našich politiků jste ještě sledovali? Na koho co ještě máte? Na nás také? S takovým vědomím (anebo tušením) je opravdu složité sedět s Bártou v kabinetu a bavit se například o reformách.

Druhou, možná ještě závažnější informací by v případě jakéhokoli podílu ABL na sledování Šorfové bylo, že Bártovo „čestné slovo“ neznamená vůbec nic. Bárta dal přece premiérovi Petru Nečasovi před třemi měsíci čestné slovo na to, že se ABL na sledování političky nijak nepodílela. Jak se lze dohadovat třeba na důchodové reformě s někým, jehož slovo nic neznamená. Ostatně - byť je ten příměr hodně přestřelený - jediný impeachment v historii Spojených států byl proti Billu Clintonovi zahájen nikoliv kvůli sexu se stážistkou, ale proto, že o něm lhal a zapíral ho. Jak by chtěli véčkaři mající plné pusy transparentnosti a férovosti omlouvat lháře ve svém čele? Bártovi by pak zbývalo jediné...

Otázkou samozřejmě je, jak moc by na takovém řešení trvala ODS. Už při předvánočním sporu o policejního prezidenta dalo vedení i poslanci ODS Petru Nečasovi mandát, aby véčkařům neustupoval ani za cenu rozpadu koalice. Jeho ústupek (jeden z mnoha) vnímají ve velké části ODS úkorně. Pokud Bárta věrohodně neprokáže, že nelhal (což se zdá nemožné), má Nečas možnost složit reparát. Jinak bude policii vedenou véčkaři dosazeným policejním prezidentem nepřímo ovládat lhář a člověk, který může nechat sledovat kdykoliv kohokoliv. S možností jeho přístupu k policejním registrům (byť do nich podle všeho zjevně ABL mohla už dřív, ale asi ne v takové míře - jak to???) by to byla dostatečně děsivá zpráva. Připustí to Nečas?

O autorovi| PETR KOLÁŘ, redaktor LN

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...