Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

O čínských bankomatech

Česko

MALÉ TRABLE VE VELKÉ ČÍNĚ

Nejvyšší čínská bankovka je 100 renbinbi (RMB) neboli jüanů či junáků, jak jim říkají někteří Češi. To je dnes v korunách něco přes tři stovky. Je to prý proto, že ještě ne tak dávno vydělávala miliarda číňanů asi jen 50 RMB měsíčně a větších bankovek nebylo zapotřebí. Časy se změnily, Číňané zbohatli, bankovky ale zůstali stejné. Občas je to otravné u bankomatu. Zejména, když potřebujete větší částku v hotovosti. Větina bankomatů v zemi vám navíc vydá najednou maximálně 2500-3000 junáků. Takže když vyplácím v redakci výplaty, strávím výběrem třeba i třicet minut a působím zácpu. Méně sobecké je jít vybrat pozdě večer. Navíc si tak k bankomatu pro zpříjemnění dlouhé chvíle můžete vzít plechovku piva.

Nejhorší bylo, když jsem vloni vybíral v bankomatu na auto. Původně jsem chtěl pochoptelně převést peníze do autoprodejny přímo z české banky. Dealer však mohl přijmout převody pouze z čínské banky. Tam šlo ale poslat peníze jenom přes třetí banku někde v zahraničí, protože má banka v Praze nemá s čínskými finančními institucemi potřebné dohody. Od toho mě pak zase odradil přítel z francouzské televize. Jednou to udělal a převod trval téměř tři měsíce. Čínská banka na jeho penězích údajně seděla sedm týdnů. Takže to nakonec vyřešilo pár týdnů dennodenních návštěv bankomatu. Jinak to všechno funguje skvěle. S českýma kartama tady vyberete, bankomaty jsou v Pekingu téměř na každém rohu a najdete je ve všech větších čínským městech a na většině letišť a nádraží v zemi.

O autorovi| Tomáš Etzler, zpravodaj České televize

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...