Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

O internet v mobilu se vede tvrdá bitva

Česko

Chtít za data z internetu paušál, nebo zpoplatnit vybrané stránky? To je dilema mobilních operátorů

PRAHA Majitelů chytrých telefonů ve světě i v Česku rychle přibývá. A na hlavní dovednosti jejich telefonů, tedy stahování dat z internetu, chtějí víc vydělat i mobilní operátoři. Operátoři chtějí, aby se brouzdání po internetu z mobilních telefonů a stahování stalo hlavním zdrojem jejich příjmů. Zvýšený zájem uživatelů o různé hry či videa by však paradoxně mohl vést k tomu, že by se za nejoblíbenější data mohlo platit.

Jak informoval deník Financial Times, světoví mobilní operátoři očekávají, že stahování aplikací do telefonů by je do tří let mělo živit víc než telefonování. Pro uživatele však nemusí být příjemné, že k těmto příjmům by mělo vést zpoplatnění služeb poskytovatelů internetu. Za to operátoři slibují zrychlený přenos dat.

Podle výzkumu Economist Inteligence Unit by příjmy z hlasových služeb, které v dnešní době činí až sedmdesát procent tržeb, měly do roku 2013 být předstiženy právě příjmy ze stahování dat a aplikací. Chceme si taky kousnout Operátorům se nyní především nelíbí, že z rostoucí obliby on-line her či sociálních sítí, jako je Facebook, nemají patřičné zisky. Ty zůstávají provozovatelům portálů, mobilní firmy slouží jen jako prostředníci, kteří data přenášejí.

„Mobilní operátoři se vracejí zpátky ke konceptu, že obsah je to, oč tu běží,“ řekla Natasha Goodová z právní firmy Freshfield Bruckhouse Deringer, která se zabývá analýzou mobilního trhu. Otázka, kterou si operátoři pokládají, tedy zní: „Budeme jenom dutou trubkou, kterou obsah pouze prochází, anebo si z tohoto pomyslného koláče můžeme něco ukrojit?“

Přístup operátorů se však nelíbí nejen uživatelům internetu, ale ani zástupcům webů. A tak se opět rozvířila diskuse okolo takzvané neutrality internetu. To znamená, že po internetu plují data bez jakéhokoliv omezení a kontroly.

Podle výzkumu by až 55 procent operátorů bylo pro model, ve kterém by se za rychlejší data z některých portálů mělo platit. Oproti tomu asi 38 procent by bylo pro stávající model, jenž tuto praktiku nepovoluje.

Požíráte nám kapacitu Například mnoho evropských společností včetně France Telecom nebo španělské Telefóniky chtějí, aby weby, které „požírají“ datovou kapacitu, platily za zvýšenou poptávku po jejich datech. „Je tady něco naprosto v nepořádku a proti ekonomické logice, nechat Google využívat naši síť bez placení,“ uvedl například výkonný ředitel společnosti France Telecom.

Dalším oblíbeným argumentem zastánců regulací je, že díky regulaci by bylo možno vyřešit problémy rychlosti při nadměrném zatížení sítě.

Samotnou debatu o síťové neutralitě rozvířili dva giganti, a to internetový Google a americký operátor Verizon. Ti navrhují, aby síťová neutralita byla zachována, ale ne v případě mobilního internetu.

Doporučení, které společnosti vydaly, by se dalo shrnout do několika bodů: Zákazník si může vybrat jak služby, tak i obsah, a poskytovatel ho nebude nikterak omezovat. Dále poskytovatel nesmí diskriminovat žádný obsah či aplikaci (a to třeba ani snížením rychlosti přenosu u některých serverů). A v neposlední řadě se musí poskytovatel chovat transparentně a nesmí nic skrývat a vše popisovat uživateli srozumitelně.

Přestože jde pouze o doporučení pro americké úřady, ukazuje to na boj, který na poli internetu právě začal.

***

OPERÁTOŘI VERSUS WEBY

* Hlavními odpůrci neomezeného stahování dat přes mobilní telefony jsou mobilní operátoři. Těm vadí, že nemohou ovlivnit, co lidé do mobilů stahují, a jejich sítě mohou zahlcovat velké soubory. To je podle firem z USA v rozporu s americkou ústavou, a to s právem na svobodné podnikání. Také za konkrétní data nemohou inkasovat peníze.

* Neomezené stahování dat podporují servery a běžní uživatelé. Podle nich je při stejné rychlosti internetu pro všechny stránky zachován princip volné soutěže. Operátor podle nich nesmí upřednostnit svůj obsah před jiným či blokovat k němu přístup a zároveň nesmí zrychlovat přístup na partnerský videoportál na úkor třeba YouTube.

INTERNET V MOBILU

SLOVNÍČEK Chytrý telefon (Smartphone) je telefon, který poskytuje pokročilé funkce (v dnešní době například videohovor). Zde je důležité zdůraznit slovo pokročilé, chytrý telefon zastarává a přestává být chytrým telefonem v tu chvíli, kdy nastupuje nová generace dalších telefonů, která ho nahradí. Operační systém poskytuje možnost tvorby vlastních aplikací, které se nejvíc podílejí na možnostech chytrého telefonu. Mezi nejznámější patří Symbian OS, Android, Windows Mobile, IOS či Plam OS. Aplikace je v informatice veškeré programové vybavení počítače (tj. software), které umožňuje provádět nějakou užitečnou činnost (například kreslení v mobilu). Síťová neutralita neboli internetová rovnost. Jestliže si zaplatíte rychlost například 5 Mb/s, tak vás váš poskytovatel internetu nesmí omezovat ve stahování a bránit vám v přístupu k různým službám.

Celosvětový prodej chytrých telefonů podle operačního systému (podíl za druhé čtvrtletí roku 2010)

Symbian (Nokia) 41,2 %

Research in Motion (BlackBerry) 18,2 %

Android (Google) 17,2 %

iOS (Apple) 14,2 %

Microsoft Windows Mobile 5,0 %

Linux 2,4 %

Ostaní OS 1,8 %

Průměrné tržby na jednoho uživatele - podíl nehlasových služeb v ČR

Jablko (iPhone) versus Ostružina (BlackBerry)

BlackBerry, výroba Kanada, 11,2 milionu uživatelů, tržní podíl 18,2 procenta, normální hardwarová klávesnice, zákazníci jsou především mezi vyššími manažery

iPhone, výroba USA, 8,7 milionu uživatelů, tržní podíl 14,2 procenta, dotyková klávesnice, u zákazníků jde spíš o módní záležitost

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....