Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O kanibalismu nemluvili, došlo ale prý i na pěsti

Česko

Několik chilských horníků již propustili z nemocnice.

„Dole jsme čekali na smrt,“ svěřil se jeden z nich médiím. Co všechno se v podzemí dělo, ale zůstává tajemstvím.

COPIAPÓ/PRAHA Čím déle jsou na svobodě, tím více začínají vyplouvat na povrch informace, že život v podzemí nebyl taková „idylka“, jak to vypadalo na videozáběrech. Vůdce zasypaných chilských horníků Luis Urzúa v rozhovoru pro britský deník The Guardian prozradil, jakým způsobem se snažil mezi muži udržovat řád a poklid. O všech záležitostech nechával hlasovat. „Prostě musíte mluvit pravdu a věřit v demokracii,“ uvedl 54letý Urzúa. „O všem jsme hlasovali. Bylo nás dole 33 mužů, takže 17 byla většina,“ dodal.

Další z horníků, 23letý Richard Villaroel, se o dění v dole rozpovídal mnohem více. Když byly 5. srpna zasypány všechny přístupové cesty a oni zůstali uvězněni dole, prý kvůli prachu téměř nic neviděli a „čekali na smrt“. Villaroel si myslel, že nikdy neuvidí své nenarozené dítě. Někteří z mužů byli prý tak zoufalí, že si zalezli do postele a nechtěli vylézt. K zasypání dolu došlo těsně po obědě a Urzúa tehdy prý ihned poslal pár mužů, aby zjistili, co se stalo. „Snažili jsme se zjistit, co se dá a nedá dělat,“ uvedl tehdejší šéf směny Luis Urzúa. „Pak jsme začali řešit jídlo,“ dodal.

Než je záchranáři po 17 dnech objevili, denní příděl byl jen kousek tuňáka. „Každý den jsem byl hubenější. Ztratil jsem dvanáct kilogramů. Tomu se říká kanibalismus, mé tělo se samo užíralo,“ popsal Villaroel. A co obavy z toho opravdového kanibalismu? „O tom tehdy nikdo nemluvil. Ale když přišla pomoc, stalo se to námětem vtipů,“ dodal mladý horník.

Co všechno se přesně v dole událo, se nejspíš nikdo nedoví. Jak uvedl Villaroel, když bylo jasné, že budou zachráněni, uzavřeli mezi sebou „smlouvu“, že o některých událostech pomlčí.

Rozpory mezi horníky naznačilo již první video z dolu, na kterém bylo vidět jen 28 horníků. Pět dalších – Juan Aguilar, Raúl Bustos, José Henriquez, Juan Illanes a právě Richard Villaroel – nebyli nikde vidět. Podle španělského deníku El País tato skupina žila a pracovala odděleně od ostatních a plánovala vlastní způsob záchrany pomocí tunelů. K ostatním se pak připojili, až když přišel příkaz „shora“.

Kdo ztvární šéfa směny?

Antonio Banderas Podle horníka Daniela Sandersona, který pracoval na dřívější směně než zavalení horníci, rozpory mezi muži vyústily až do fyzických konfrontací. Napsal mu to prý jeden z mužů v dopise. „Rozdělili se na tři skupiny, protože mezi sebou bojovali. Došlo i na pěstní souboje,“ uvedl.

Většina horníků, ze kterých se staly celebrity, stále pobývá v nemocnici, domů se jich vrátilo jen pár. Podle listu The Daily Mail je jim nyní nabízena účast v nejrůznějších reklamách, od čokoládových tyčinek až po pivo. Společnost Apple každému poslala iPod. A už se i začíná spekulovat o filmu o této zázračné záchraně a o představitelích hlavního hrdiny – Luise Urzúy. Toho by prý mohl hrát Benicio Del Toro či Antonio Banderas.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...