Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

O kříšení druhů

Česko

Klonování funguje – a je v čím dál širším měřítku prováděno – u hospodářských zvířat i domácích miláčků. Má zde řadu využití, ale v podstatě není nutné. Výjimkou jsou valaši a jiní vykleštění samci s chovatelským potenciálem.

U kriticky ohrožených a vymřelých zvířat však obnovit populace či „vzkřísit“ druh jinak než klonováním nelze. Tkáně nedávno vymřelých či námi vyhubených druhů vědci uchránili nejednou právě v naději na takovou šanci.

Nabízejí se ale i pravěká zvířata, zvláště mamuti. V Eurasii i Americe vymřeli nejpozději před sedmi tisíci lety. Na ostrovech u Aljašky a Sibiře dokonce přežili o něco déle.

V sibiřském permafrostu se našla zachovalá těla mamutů. Ohlas vzbudil loňský objev šestiměsíční samičky na poloostrově Jamal. Buňky mamutů poškodily krystaly ledu, ale pokud půda nemrzla a netála opakovaně, je naděje na jejich „vzkříšení“. Tak jako u myší, z nichž se japonskému týmu živé klony vypěstovat podařilo.

Vědci doufají, že se najde natolik kvalitní mamutí DNA, aby se ujala ve vajíčku slonice. Teruhika Wakajama s kolegy navrhují začít embryonálními kmenovými buňkami a definitivní klon vytvořit až v „druhém kole“.

Autor: